Teşvik Paketi Trump'a Takıldı, Ons, Gram ve Çeyrek Altın Fiyatları Yükseldi!

ABD Başkanı Trump tarafından teşvik paketi hakkında yapılan açıklamaların ardından altın fiyatları yükselişe geçti. Uluslararası piyasada ons altının fiyatı, iç piyasada ise gram ve çeyrek altın fiyatları yükseldi. 23 Aralık 2020 tarihli açılış fiyatları.

Teşvik Paketi Trump'a Takıldı, Ons, Gram ve Çeyrek Altın Fiyatları Yükseldi!

Emlak365.com  / ABD Senatosu tarafından onaylanan teşvik paketi hakkında Başkan Trump tarafından yapılan açıklamaların ardından altın fiyatları yeniden yükselişe geçti. Aşı haberleri ve koronavirüs mutasyon gelişmeleri sonrasında dalgalanan altın fiyatları Başkan Trump tarafından yapılan açıklamaların ardından yeniden yükselişe geçti. 

BAŞKAN TRUMP TEŞVİK PAKETİNİ BEĞENMEDİ, ALTIN FİYATLARI YÜKSELDİ! 

ABD Başkanı Donald Trump 900 milyar dolarlık büyüklüğe sahip olan mali teşvik paketini imzalamayacağı yönünde imalarda bulundu. Başkan Trump teşvik paketinin gereksiz yardımlarla dolu olduğunu belirterek vatandaşlara dağıtılacak olan çek tutarının arttırılmasını istedi. 

Başkan Trump tarafından yapılan açıklamaların ardından uluslararası piyasada ons altının fiyatı yükselişe geçti. An itibari ile ons altının satış fiyatı 1.865,99 dolar ve alış fiyatı ise 1.865,59 dolar üzerinden işlem görmeye başladı. 

Uluslararası piyasada ons altının fiyatında yaşanan yükselişten destek bulan gram altın ve çeyrek altının fiyatı da yükseldi. Gram altın alış 459,66 TL ve gram altın satış fiyatı 459,75 TL seviyesine çıkarken çeyrek altın alış fiyatı 746,40 TL ve satış fiyatı ise 753,80 TL üzerinden işlem görmeyi sürdürüyor. 

screenshot-540.jpg

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI ALTIN FİYATLARINI NASIL ETKİLER?

Piyasalar yarın açıklanacak olan Merkez Bankası faiz kararına odaklanırken açıklanacak olan kararın beklentileri karşılaması durumunda altın fiyatlarında ve dolar kurunda geri çekilme yaşanabileceği belirtiliyor. Ancak piyasaların beklentilerinin tersine Merkez Bankası'nın faiz artırımı kararı vermemesi ya da 150 baz puandan daha düşük bir faiz artışı kararı çıkması gibi durumlarda altın fiyatlarında yükseliş görülebileceği değerlendiriliyor. 

Yorumlar (0)