THY Salgın Sınavını Başarıyla Geçti

THY’nin salgın döneminde zorlu bir sınav verdiğini belirten Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, gösterilen başarıya yönelik basın açıklaması yaptı.

THY Salgın Sınavını Başarıyla Geçti
THY’nin salgın döneminde zorlu bir sınav verdiğini belirten Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, gösterilen başarıya yönelik basın açıklaması yaptı. Kriz döneminde en başarılı havayolu şirketi olduklarını belirten Aycı 2020 yılında 112 milyon dolar faaliyet karı gerçekleştirdiklerini söyledi. Ekonomik kazanım yanında çalışan personelleri de koruyarak sağlam bir duruş gösterdiklerine dikkat çekti. Türk Havacılık ve Hava yolu ulaşımında önemli hava yolu şirketlerinin başında gelen THY, pandemi döneminde gerçekleştirdiği 554 uçuş ile listenin üst sıralarında yer aldı. Avrupa’da 4. Sırada yer aldıklarını belirten Aycı, uçuşların kesintiye uğradığı dönemde kargo uçuşları yapması ile krizi fırsata çevirdi ve kargo havacılığı sıralamasında 6. sıraya yükseldi.

1,8 Milyar Dolar Gelir Elde Edildi

Covid-19 pandemisinden olumsuz etkilenen alanların başında yer alan havacılık sektörüne ilişkin çarpıcı istatistikleri sektöre ilişkin yeni denge yarattı önde gelen birçok havalimanında hem yolcu sayısı hem uçuş sayıları bakımından düşüş yaşanırken THY bu dönemden kazançla çıktı. Önceki veriler ile karşılaştırıldığında 2019 yılında yüzde 40 seviyesinde gelir sağlandığı belirtilirken 2020 yılının son çeyreğinde pandeminin olumsuz etkisine rağmen sağlanan gelir oranında yüzde 55 artış sağlanarak 1,8 milyar dolar gelir elde edildiği açıklandı.

Rakiplerinden Olumlu Ayrışma Sağlandı

Havacılık sektöründe önde gelen havayolu şirketlerinin bile pandemiden büyük ölçüde etkilendiklerine ve negatif gelir elde ettiklerine dikkat çeken Aycı, THY’nin kademe kademe artan pozitif geliri ile küresel dünyadaki rakipleri arasında dikkat çektiğini açıkladı. Pandemi kısıtlamaları dolayısıyla taşınan yolcu sayıcı ve uçuşlarda azalmalar görüldüğünü hatırlatan Aycı, THY’nin 22 puan bazında yaşadığı düşüşü yaklaşık 11-12 seviyelerinde yaşadığını ve daha hafif olarak atlattığını vurguladı. Düşüşe rağmen pandemi döneminde 28 milyon yolcu taşıyan THY, yılbaşında planlanan yatırımlardan 300 milyon dolar tasarruf etti.
Yorumlar (0)