Ticaret Bakanı Pekcan’dan Esnafa Faizsiz veya Düşük Faizli Kredi Müjdesi

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlığın 2021 yılı bütçesi hakkında milletvekillerinin sorularına yanıt verdi.

Ticaret Bakanı Pekcan’dan Esnafa Faizsiz veya Düşük Faizli Kredi Müjdesi

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlığın 2021 yılı bütçesi hakkında milletvekillerinin sorularına yanıt verdi. Bakan Pekcan’dan Esnafa Faizsiz veya Düşük Faizli Kredi Destek Müjdesi geldi.

Pekcan, Gümrük Birliği güncellemesine ilişkin Türk iş dünyasının ve AB iş dünyasının ortak hareket ettiğini söylerken, Gümrük Birliği’nin hem Türkiye’nin hem de AB’nin karşılıklı faydalanmasını sağlayacağını kaydetti. Ticaret Bakanlığı olarak bu konuda sadece 2020 yılı içinde 27 ülke ile 44 görüşme gerçekleştirdiklerini belirten Pekcan, sürecin başlaması ile birlikte taleplerin karşılıklı dile getirileceğine dikkat çekti.Esnafın desteklenmesine ilişkin sorulara da yanıt veren Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, bakanlık bütçesi ve mevcut mevzuatlar çerçevesinde TESKOMB üzerinden Halkbank kanalıyla esnafa faizsiz ya da düşük faizli krediler kullandırabileceklerinin müjdesini verdi. Bakan Pekcan, bunun dışında yaşanan doğal afetler nedeniyle Adıyaman, Elazığ, Malatya, Giresun ve İzmir’de hibe desteklerinin sağlandığını duyurdu.Esnafa Faizsiz veya Düşük Faizli Kredi MüjdesiBakan Pekcan, kira, elektrik, su, doğal gaz ödemeleri karşılığında belirlenecek miktarda hibe ödeme yardımında bulunulması için Hazine ve Maliye Bakanlığı ile görüşmelerin devam ettiğini söyledi. Esnaf sanatkarlara kullandırılan faiz indirimli krediler ve ertelemeler sebebiyle 1 Ocak – 31 Ekim tarihleri arasında Halkbank’a yapılan gelir kaybının 2 milyar 626 milyon 623 bin 830 lira olarak bildirildiğini söyledi.

Konuyla ilgili açıklamasına devam eden Pekcan, şu açıklamayı yaptı: “TOBB, Oda, Borsa mevduatlarının ilgili bankalara yatırılması suretiyle oluşturulan kaynaktan tacirlerimizin düşük faizli kredi kullanmalarına imkan sağlanmış olup bugüne kadar 50 bin firmaya 3 milyar lira Nefes Kredisi kullandırma imkanı gelmiştir. KOOP-DES kapsamında 133 kooperatifin 143 projesine, bütçe tutarı 18 milyon 128 bin 870 lira olan projelere Bakanlığımızca 13 milyon 648 bin 399 lira hibe desteği verilmiştir.”Esnafa Yönelik Yeni Çalışmanın Duyurusu YapılacakTicaret Bakanlığı olarak esnafa yönelik yeni bir çalışma daha başlattıklarını ifade eden Bakan Pekcan, yakın zamanda bunun duyurusunu yapacaklarını dile getirdi. Esnafın mağdur olduğunun farkında olduğuna dikkat çeken Ticaret Bakanı, “Bununla ilgili neler yapabiliriz?' değerlendirmesi yapıyoruz. Kamu kaynakları dışında Bakanlık olarak global firmalarla iletişime geçtik, onların sosyal sorumluluk projeleri kapsamında çalışmamız var.” şeklinde konuştu.


Yorumlar (0)