Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın Şirketinden Ticaret Bakanlığına Dezenfektan Alındığı İddialarına Cevap Verildi

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve eşi Hasan Pekcan'a ait olan bir firmanın Ticaret Bakanlığı'na 9 Milyon TL değerinde dezenfektan sattığına ilişkin iddialara yanıt verildi. Ticaret Bakanlığı yazılı bir açıklama yaparak iddialara açıklık getirdi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın Şirketinden Ticaret Bakanlığına Dezenfektan Alındığı İddialarına Cevap Verildi
Ticaret Bakanlığı özelinde bir süredir kamuoyunda bazı iddialar gündeme geliyordu. Bu iddialara göre Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve eşi Hasan Pekcan'a ait Nanoksia Biyoteknoloji firması tarafından Ticaret Bakanlığı'na 9 Milyon TL değerinde dezenfektan alınmıştı. Bu iddialar hakkında Ticaret Bakanlığı tarafından yazılı bir açıklama yapılarak cevap verildi.

İDDİALARA AÇIKLAMA GELDİ

Ticaret Bakanlığı'nın yazılı açıklamasına göre Ticaret Bakanlığı, Nanoksia Biyoteknoloji isimli şirketten 507.880 TL'lik ürün aldı. Bakanlık bu ürünlerin piyasa fiyatlarının oldukça aşağısına ve usulüne uygun bir şekilde satın alma işleminin yapıldığını duyurdu. Yine bakanlık açıklamasına göre bu satın alma işlemi ihale yapılmadan gerçekleştirildi.

Kamuoyunda çarpıtılmış haberlerle oluşturulan algı nedeniyle açıklama yapmanın zorunluluk haline geldiğini bildiren Ticaret Bakanlığı açıklamasında, “Koronavirüs sürecinde ülkemiz üzerinde ekonomik olumsuzlukların azaltılması ve yerli sanayimizin artan ithalat baskısına karşı korunması amacıyla aralarında Çin Halk Cumhuriyeti'nin de bulunduğu ülkelere yönelik 5220 ürünle ilave gümrük vergisi uygulanmaya başlanmıştır. 1 Ocak 2021 tarihinde ise ilave gümrük vergisi oranlarında da indirime gidilmiştir. Yayınlanan haberlerde Karon Mühendislik firmasının Çinli bir firmanın Türkiye mümessili olduğu, bu ticari ilişki nedeniyle bazı ürünlerin özel bir gümrük vergisi indirimine tabi olduğu asılsızdır ve yalandır. Ayrıca Karon Mühendislik firması 2016 yılından bu yana herhangi bir firmanın temsilciliğini yapmamaktadır.” denildi.

YAPILAN İŞLEM DETAYLICA AÇIKLANDI

Ticaret Bakanlığı'nın yaptığı açıklama şu şekilde devam etti:

“27 Şubat – 23 Aralık 2020 tarihleri arasında Karon Mühendislik ve Nanoksia Biyoteknoloji şirketlerinden Ticaret Bakanlığı'na 1,5 Milyon TL ile 9 Milyon TL arasında dezenfektan alımı yapılarak faturalandırıldığı iddialarının gerçekle alakası yoktur. Pandemi döneminde Bakanlığımızca KDV hariç toplam 6.556.816,78 TL tutarında maske, alkol bazlı dezenfektan, siperlik, eldiven gibi ürün tedariki yapılmıştır. Nanoksia Biyoteknoloji firmasından ilgili mevzuatın hükümlerince piyasa araştırması yapılarak piyasa fiyatlarının oldukça altında 507.880 TL'lik dezenfektan alımı usulüne uygun bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Ayrıca bu satın alma işlemi yapılmamış olsaydı ilgili dezenfektan tedariği en iyi fiyat veren ikinci firmadan yapılsaydı 853.600 TL ödeme gerçekleştirilecekti.”

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan hakkında çıkan iddialar Ticaret Bakanlığı tarafından bu şekilde yanıtlanarak kamuoyu bilgilendirildi.
Yorumlar (0)