TL'si Olup Yatırım Yapacaklara Uzmanından Hangi Seviyeden Dolar Alınır Satılır? Açıklaması

Dolar kuru 2021 yılı başından itibaren yakaladığı düşme eğilimi ile TL karşısında çok ciddi bir oranda değer kaybetti.

TL'si Olup Yatırım Yapacaklara Uzmanından Hangi Seviyeden Dolar Alınır Satılır? Açıklaması
Dolar kuru 2021 yılı başından itibaren yakaladığı düşme eğilimi ile TL karşısında çok ciddi bir oranda değer kaybetti. 2020 yılı içerisinde 8.56 TL seviyesini gören dolar kuru daha sonra atılan adımlar ile 6.96 TL seviyesine kadar geri çekildi.

Dolar kuru son dönemlerde yakaladığı ivme ile yeniden yükselme içerisinde. Peki dolar kuru ne kadar yükselecek? Dolar kurunun yükselme nedenleri neler? Dolar kuru hangi seviyeden alınır, hangi seviyeden satılır? Tüm bu soruların yanıtlarını uzman değerlendirmeleri ile derledik.

DOLAR DÜŞMÜŞTÜ NEDEN YENİDEN YÜKSELDİ?

Dolar kuru 2020 yılının son aylarından 2021 döneminin ilk iki ayında düzenli değer kaybı yaşadı. TCMB ve Maliye Bakanlığı görev değişiklikleri, faiz artışları ve yabancı yatırımcıların yeniden Türkiye'ye gelmesinin ardından dolar kuru kademeli olarak değer kaybetti. 7.00 TL bandının altına düşen dolar kuru için yabancı yatırım bankalarından 6.50 TL değerlendirmeleri gelmeye başladı.

Bu süreçte Türk Lirası, Dolar karşısında en fazla değer kazanan para birimi olurken dolar kuru bu görünümü Mart ayının ilk haftasında bozdu. Şubat ayının son günlerinde ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde meydana gelen ani yükseliş ve ardından FED Başkanı Powell'ın bu oranlarda müdahale olmayacak açıklaması dolar kurunun tüm gelişmekte olan ülke para birimleri karşısında değer kazanmasına neden oldu. Dolar kurunda yaşanan bu artış TL'yi de etkiledi. 7.00 TL sınırında bulunan dolar kuru ilk eşik olarak 7.20 TL, daha sonra 7.40 TL ve ardından 7.50 TL seviyelerini aştı.

DOLAR NE ZAMAN ALINIP NE ZAMAN SATILMALI? UZMANI AÇIKLADI

Teknik analiz uzmanı Murat Raşit Arslanoğlu para piyasalarında yaşanan gelişmeleri yorumladı. Dolar kuru için tahminlerini ekonomi dünyası ile paylaşan Murat Raşit Arslanoğlu dolar kuru alım veya satımlarında krik eşikleri açıkladı. Kendisine ait sosyal medya hesabı üzerinden açıklamalarda bulunan Arslanoğlu ilk değerlendirmesini kısa vadeli yatırımlar için yaptı. 7.15 TL seviyesinin kısa vadeli yatırımlar için al sinyali verdiğini ifade eden Murat Raşit Arslanoğlu bundan sonraki yükselmeler ve düşüşlerde 7.22 TL bandının izleneceğini açıkladı.

Bu seviyenin altında olan dolar Türk Lirası değişiminde yeni bir düşme trendi olabileceğini söyledi. Teknik Analiz Uzmanı Murat Raşit Arslanoğlu paylaşımının devamında "Yeni stop loss'umuz, 7.30-.722 bandıdır. Bu stop loss seviyesinin üzerinde kaldıkça, kısa vadede, 7.54-8.05 bandı içindeki HER HANGİ BİR SEVİYEYE doğru, yükseliş çabasının, devam edeceği düşünülür." ifadelerini kullandı.

Kısa orta ve uzun vadeli yatırımcılar için dolar kuru al sat önerilerini de paylaşan Arslanoğlu "Daha öncede belirttiğim gibi, bu yükseliş çabası kısa vadeli yatırımcılar için AL-SAT fırsatı olarak kullanılırken, orta vadeliler için ise, fibo. dirençleri bölgesi içinde kademeli satış fırsatı olarak değerlendirebilir, düşüncesindeyim." dedi.

EDİTÖR NOTU: Söz konusu dolar kuru değerlendirmeleri sadece haber amacıyla paylaşılmıştır. Asla alım satım tavsiyesi içermez.
Yorumlar (0)