Torba Kanunla Geliyor: Milyonlarca İşçi ve Çalışan İçin Ücret Düzenlemesi

AK Parti tarafından meclise sunulan son torba yasa teklifi ile bazı önemli düzenlemelere gidileceği duyuruldu. Bugün yapılan son dakika açıklaması ile geçici iş göremezlik ödeneği ya da halk arasında bilinen ismi ile rapor parası için çalışanların aleyhine bir düzenlemeye gidildiği iddia edildi.

Torba Kanunla Geliyor: Milyonlarca İşçi ve Çalışan İçin Ücret Düzenlemesi
İçerisinde farklı düzenlemelerin yer alması nedeni ile Torba Kanun Teklifi olarak anılan ve AK parti tarafından meclise verilen son kanun teklifi kapsamında milyonlarca işçiyi ilgilendiren önemli bir düzenlemenin yer aldığı ortaya çıktı.

AMME ALACAKLARININ TAHSİL USULÜ HAKKINDA KANUN İLE BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ İLE 18 MADDELİK SON TORBA YASA DÜZENLEMESİ MECLİSE SUNULDU! 

AK Parti tarafından hazırlanan ve toplamda 18 maddeden oluşan Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi meclise sunuldu. Meclise sunulan kanun teklifi kapsamında maddeleri arasında hastalık ve analık sigortasından ödenecek olan geçici iş göremezlik ödeneğinin, esas günlük kazancın hesabında iş göremezliğin başladığı tarihten önceki on iki ayın dikkate alınması da yer aldı.AK Parti Tarafından Meclise Sunulan Kanun Teklifinin PDF Formatı İçin TIKLAYINIZ...

MİLYONLARCA İŞÇİ İÇİN ÜCRET DÜZENLEMESİ YAPILACAK! GEÇİCİ İŞGÖREMEZLİK ÖDENEĞİ, RAPOR PARASI DÜŞÜRÜLECEK Mİ?

Meclise sunulan kanun teklifi kapsamında 12. maddede yer alan "Geçici iş göremezlik ödeneği hesaplanırken, ödeneceğe esas kazanç sigortalının son 3 aydaki ortalama kazancına göre belirlenmektedir.

Sahte sigortalılık yapılarak ve ödeneğe esas kazanç ilgili 3 aylık dönemde daha yüksek gösterilerek yüksek geçici iş göremezlik ödenekleri alınabilmektedir.

Düzenleme ile hastalık ve analık sigortasından ödenecek olan geçici iş göremezlik ödeneğine esas günlük kazancın hesabında dikkate alınan 3 aylık dönemin 12 aya çıkarılması ve belirli bir prim ödeme gün sayısı şartını sağlamayan sigortalılara ödenek tutarında üst limit belirlenmesi sureti ile fazla ödenek ödenmesinin engellenmesi amaçlanmaktır" ibaresi ile ne yazık ki işçiler için rapor parasının düşürülmesi gündeme geldi.Sendikalar tarafından yapılan açıklamada “SGK toplam 27 milyon 680 bin 750 günlük geçici iş göremezlik ödeneği ödemiş. Ödeneğin günlük tutarı 20 TL azaltılırsa işçinin cebine toplam 553 milyon 615 bin lira daha az para girecek anlamına gelir” denilerek düzenlemeye tepki gösterildi.

2021 yılında çalışanlara ödenen brüt asgari ücret 3 bin 577 TL, günlük asgari ücret ise 120 lira olarak uygulanıyor. Yine aynı kapsamda günlük ücretin üçte ikisi olan geçici iş göremezlik ödeneği 80 lira olarak ödeniyor. Yapılan düzenlemenin meclisten bu şekilde geçmesi durumunda geçici iş göremezlik ödeneği 65.4 liraya düşürülmüş olacak.
Yorumlar (0)