Torba Yasayla Geldi! 1500 TL Ücretsiz İzin Desteği Verilecek Sektörler İş Alanları Arttı

Torba Yasa kapsamında ücretsiz izin desteği verilecek sektörler artırıldı. Ücretsiz izin desteği sadece yeme içme sektöründe değil Ramazan'da kapalı olacak çok sayıda iş kolunda sağlanacak. İşte 2021 Nisan ve Mayıs ayında ücretsiz izin desteği verileceği ilan edilen sektörler.

Torba Yasayla Geldi! 1500 TL Ücretsiz İzin Desteği Verilecek Sektörler İş Alanları Arttı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısı kararları kapsamında yeme içme sektöründe faaliyet gösteren firma çalışanlarına ücretsiz izin desteği verileceğini açıklamıştı. 2 ay süre ile sağlanacak bu destek Nisan ve Mayıs aylarını kapsıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı bu desteğe dair yeni gelişme yaşandı. AK Parti tarafından TBMM'ye sunulan ve görüşmeleri devam eden torba yasa içerisinde bu destek için düzenleme yer alıyor. Düzenleme daha fazla iş alanında ücretsiz destek verilmesini öngörüyor.

ÜCRETSİZ İZİN DESTEĞİ VERİLECEK İŞ ALANLARI

Alınan son kararda ücretsiz izin desteği için sadece yeme içme sektörü gösterilmişti. TBMM Genel Kurulu'nda görüşmeleri devam eden son kanun teklifinde ise bu iş alanlarının artırılması öngörülüyor.

Sunulan yeni bir önerge ile 2021 Nisan ve Mayıs aylarında tedbirler kapsamında faaliyetleri durdurulan iş ilanlarına da ücretsiz destek sağlanması amaçlanıyor. Düzenleme ile aşağıda yer alan sektörlerde ki çalışanlar ücretsiz izne çıkarıldıklarında günlük 50 TL ödeme alacaklar.

Eski Kararda Yapılacak Düzenleme

İlk açıklanan kararda yapılacak düzenleme ile; yiyecek içecek sektöründe faaliyet gösterip; 2021 yılı mart ayında hizmet akdi bulunan ve ücretsiz izne ayrılan ve nakdi ücret desteğinden faydalanmayanlara, 2021 yılı nisan ve mayıs aylarına ilişkin olarak, ücretsiz izne ayrıldıkları dönem için, günlük 50 lira ödeme yapılacağı ilan edilmişti.

Yeni düzenleme ile bu karar, faaliyeti durdurulan sektörler olarak değiştirildi.

ÜCRETSİZ İZİN DESTEĞİNDEN FAYDALANABİLECEK YENİ SEKTÖRLER

Torba yasada yer alan düzenleme ile İnternet kafeler, Form tutma ve vücut geliştirme salonları, Eğlence parkları ve lunaparkları, Bilardo salonları, Düğün, balo ve kokteyl salonları, Oyun makinelerinin işletilmesi, Güzellik salonlarının faaliyetleri (cilt bakımı, kaş alma, ağda, manikür, pedikür, makyaj, kalıcı makyaj vb.nin bir arada sunulduğu salonlar), Hamam sauna vb. yerler, Kaplıca ılıca içmeler spa merkezleri vb. yerler, Zayıflama salonu masaj salonu solaryum vb. yerler.
Yorumlar (0)