Trump'ın S-400'ler için Türkiye'ye Yaptırım Uygulanmasına Veto Kararı Sonrası Dolar Kurunda Sert Düşüş

Halen ABD Başkanı koltuğunda bulunan Donald Trump, Türkiye'ye yaptırım öngören düzenlemeyi veto edeceğini açıkladı. Trump'ın bu yaptırım kararının ardından Türk Lirası, Dolar kuru karşısında değer kazandı. İşte akşam saatlerinde dolar Türk Lirası arasında yaşanan ralli detayları.

Trump'ın S-400'ler için Türkiye'ye Yaptırım Uygulanmasına Veto Kararı Sonrası Dolar Kurunda Sert Düşüş

ABD Başkanı Donald Trump akşam saatlerinde yapmış olduğu açıklamasında 2021 yılı Savunma Bütçesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Savunma Bütçesi'ni veto edeceğini açıklayan Trump'ın bu açıklamasının ardından ise dolar kuru düşüşe geçti. Söz konusu bütçe'de Türkiye'nin S-400 almasından dolayı yaptırım uygulanmasını içeren maddeler bulunuyor.

ABD BAŞKANI TRUMP'TAN S-400'LER İÇİN YAPTIRIM KARARI AÇIKLAMASI

2021 Savunma Bütçesi'nin onaylanmak üzere önüne gelmesi durumunda veto edeceğini açıklayan ABD Başkanı Trump bu kararını sosyal medya üzerinden yapmış olduğu açıklama ile duyurdu. ABD Başkanı Trump kişisel Twitter hesabından yapmış olduğu açıklamasında söz konusu bütçeyi zayıf olarak nitelendirdi.

Trump, Twitter paylaşımında "Temsilciler Meclisi'ndeki Cumhuriyetçilerin, oldukça zayıf olan ve benim veto edeceğim Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasasına (NDAA) 'hayır' oyu vereceğini umuyorum." ifadelerine yer aldı.

Donald Trump paylaşımında ayrıca söz konusu bütçede yer alması gerektiğini düşündüğü bazı maddeleri açıkladı. ABD Başkanı bu maddeler; sosyal medya şirketlerine yasal güvence sağlayan bir düzenlemenin iptali, ulusal anıtların korunması, 5G için izin ve yurtdışında asker sayısının azaltılması olarak duyurdu. 

DOLAR KURUNDA SERT DEĞER KAYBI

ABD Başkanı Donald Trump'ın veto edeceğini açıkladığı düzenlemde Türkiye'yi yakından ilgilendiren bazı maddeler bulunuyor. Türkiye'nin Rusya'dan S-400 savunma sistemi alması nedeniyle yaptırım uygulanmasını gören maddeler tasarıda yer alıyor. Trump'ın veto edeceğini açıkladığı tasarı sonrası Türkiye'ye yaptırım uygulanmayacak olması Türk Lirasının değer kazanmasına neden oldu. 

Gün içerisinde 8.85 TL bandını gören dolar kuru açıklanan karar sonraında 8.80 TL bandının altına düştü. Dolar kuru güncel olarak 8.79 TL'den işlem görüyor. 

Emlak365.com

Yorumlar (0)