TÜİK Açıkladı, Altın Parlak Günlerine Geri Döndü! En Yüksek Getirisi Olan Yatırım Aracı Hangisi?

TÜİK Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranları, Mayıs 2021 raporu yayımlandı. Yayımlanan rapora göre külçe altın fiyatı ile Mayıs ayının en çok getiri sağlayan yatırım aracı oldu. Euro, dolar kuru, borsa ve mevduat faizi aylık getiri rakamları belirlendi. Borsada aylık kazanç ne kadar, mevduat faizi getirisi, döviz kuru ve altının aylık getirisi yüzde kaç?

TÜİK Açıkladı, Altın Parlak Günlerine Geri Döndü! En Yüksek Getirisi Olan Yatırım Aracı Hangisi?

Yatırımcıların merakla beklemiş oldukları TÜİK TÜİK Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranları, Mayıs 2021 raporu yayımlandı. Yayımlanan rapor kapsamında külçe altın, dolar, euro kuru, BIST 100 borsa, DİBS ve mevduat faizi aylık getirisi rakamları belirlenmiş oldu. 

TÜİK tarafından ilan edilen verilere göre Mayıs ayının en çok getiri sağlayan yatırım aracı külçe altın oldu. Yıllık verilere göre ise en çok kazandıran yatırım aracı BIST 100 endeksi ile borsa oldu. 

ALTIN YİNE PARLADI, EN ÇOK KAZANDIRAN YATIRIM ARACI KÜLÇE ALTIN OLDU! 

Mayıs ayına ilişkin açıklanan rakamlara göre en yüksek aylık reel getiri, yurt içi üretici fiyat endeksi le indirgendiğinde yüzde 4,06 oranıda getiri sağlayan, tüketici fiyat endeksi ile indirgendiğinde ise yüzde 7,19 oranındaki getirisi ile külçe altın oldu.  Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde; yatırım araçlarından Euro yüzde 0,33 oranında kazandırırken bu kazanç Borsada  BIST 100 endeksinde yüzde 1,03 oranında, dolar yatırımı yapanlar için yüzde 1,28 oranında, Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) yatırımını tercih edenlered yüzde 2,34 oranında ve ve mevduat faizi için ise brüt üzeinden yüzde 2,56 oranlarında yatırımcısına kayıp yaşattı.

TÜFE ile indirgendiğinde ise bu sefer yatırım araçları arasında  Euro yüzde 3,34 oranında, BIST 100 endeksi yüzde 1,94, oranında, dolar kuru yüzde 1,69 oranında, DİBS yüzde 0,59 oranında ve brüt üzerinden hesaplanmak üzere mevduat faizi yüzde 0,37 oranlarında yatırımcısına getiri sağlamış oldu.

Yorumlar (0)