TÜİK Açıkladı: En Fazla Harcama Konut ve Kiraya

TÜİK'in yayımlamış olduğu istatistiklere göre, Türkiye genelinde geçen yıl hanehalklarının tüketim amaçlı yaptığı harcamalar içinde en yüksek payı konut ve kira harcamaları yer aldı.

TÜİK Açıkladı: En Fazla Harcama Konut ve Kiraya

TÜİK'in yayımlamış olduğu istatistiklere göre, Türkiye genelinde geçen yıl hanehalklarının tüketim amaçlı yaptığı harcamalar içinde en yüksek payı konut ve kira harcamaları yer aldı.

28 Temmuz 2017 Cuma 18:30 | Güncelleme: 28 Temmuz 2017, 18:30
TÜİK Açıkladı: En Fazla Harcama Konut ve Kiraya
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2016 yılına ilişkin "Hanehalkı Tüketim Harcaması" istatistiklerini yayımladı.

Yayımlanan istatistiklere bakıldığında, Türkiye genelinde geçen yıl hanehalklarının tüketim amaçlı yaptığı harcamalar içinde en yüksek payı yüzde 25,2 ile konut ve kira harcamaları aldı.

Gıda ve alkolsüz içeceklere yapılan harcamaların payı ise yüzde 19,5 oldu.

TÜİK’in yayımlamış olduğu istatistiklere göre; Hanehalkları, toplam harcamalarının yüzde 2'sini sağlık, yüzde 2,3'ü ise eğitim hizmetlerine yaptı.

Hanehalkı büyüklüğü ve kompozisyonu dikkate alınarak hesaplanan eşdeğer fert başına aylık ortalama tüketim harcaması 2015'te bin 455 lira iken 2016 yılında bin 642 lira olarak tahmin edildi.

TÜİK istatistiklerinde ulaşım harcamaları önceki yıla göre 1,2 puanlık artışla yüzde 17'den yüzde 18,2'ye çıktı. Alkollü içecekler, sigara ve tütün grubunun payı yüzde 4,2'den yüzde 4,4'e yükseldi, mobilya ve ev eşyalarının payı yüzde 6,1'den yüzde 6,3'e yükseldi, eğitim hizmetlerinin payı ise yüzde 2,2'den yüzde 2,3'e artış gösterdi.

2016 yılından bu yana değişmeyen harcamalar ise; giyim ve ayakkabı yüzde 5,2, sağlık yüzde 2, haberleşme yüzde 3,7 ile lokanta ve otel yüzde 6,4 oranı ile sabit kaldı.

Konut ve kira harcamalarının toplam harcamalardaki payı önceki yıla göre 0,8 puanlık düşüşle yüzde 26'dan yüzde 25,2'ye geriledi. Ayrıca, gıda ve alkolsüz içecek harcamalarının payı yüzde 20,2'den yüzde 19,5'e, eğlence ve kültür harcamalarının payı yüzde 2,9'dan yüzde 2,8'e, çeşitli mal ve hizmet harcamalarının payı ise yüzde 4,3'ten 4,2'ye düştü.

Gelire Göre Tüketim Harcamalarına Bakıldığında

Gelire göre tüketim harcamalarının 2016 yılındaki dağılımına yüzde 20'lik gruplar halinde bakıldığında, ilk 20'lik grup yani en düşük gelire sahip olan grupta yer alan hanehalklarının konut ve kira harcamalarına yüzde 32 pay, gıda ve alkolsüz içecek harcamalarına yüzde 28,9 pay, ulaştırma harcamalarına yüzde 8,9 pay, mobilya ve ev eşya harcamalarına yüzde 5,6 pay ayırdığı görüldü.

Bu verilere bakıldığında düşük gelirli hanehalklarının, konut ve kira harcamalarına daha fazla pay ayrıldığı gözleniyor.

Beşinci yüzde 20'lik grup yani en yüksek gelir grubunda yer alan hanehalkları ise ulaştırma harcamalarına yüzde 22,8 pay, konut ve kira harcamalarına yüzde 21,7 pay, gıda ve alkolsüz içecek harcamalarına yüzde 14,2 pay, lokanta ve otel harcamalarına yüzde 7,6 pay ayırdı.

Bununla birlikte yüksek gelir grubuna sahip olan hanehalkı grubunda en fazla payı yüzde 22,8 pay ile ulaştırma harcamaları için ayrıldığı gözlemleniyor.

Hanehalklarının Gelir Kaynakları ile Harcamalara Ayrılan Pay

Temel gelir kaynağı maaş, ücret, yevmiye geliri olan hanehalkları; konut ve kira harcamalarına yüzde 23,8 pay, ulaştırma harcamalarına yüzde 18,7 pay, gıda ve alkolsüz içecek harcamalarına ise yüzde 17,8 pay ayırırken, müteşebbis geliri olan hanehalklarının, ulaştırma harcamalarına yüzde 23 pay, konut ve kira harcamalarına yüzde 21,1 pay, gıda ve alkolsüz içecek harcamalarına ise yüzde 19,8 pay ayırdığı belirlendi.

Temel gelir kaynağı gayrimenkul ve menkul kıymet geliri olanlar; konut ve kira harcamalarına yüzde 29,3 pay, ulaştırma harcamalarına yüzde 21,3 pay, gıda ve alkolsüz içecek harcamalarına ise yüzde 15,5 pay, emeklilik geliri olanlar ise konut ve kira harcamalarına yüzde 31,2 pay, gıda ve alkolsüz içecek harcamalarına yüzde 24,9 pay ve ulaştırma harcamalarına yüzde 12,7 pay ayırdı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.