TÜİK Açıkladı! İşsiz Ordusu Büyüyor, 1 Milyon Kişi Daha İşsiz Kaldı

Türkiye'de işsiz kişi sayısı korkutucu seviyelere ulaştı.

TÜİK Açıkladı! İşsiz Ordusu Büyüyor, 1 Milyon Kişi Daha İşsiz Kaldı

Türkiye'de işsiz kişi sayısı korkutucu seviyelere ulaştı. TÜİK tarafından açıklanan İşgücü İstatistikleri, Temmuz 2019 raporu ile korkutucu tablo bir kere daha ortaya çıktı. Temmuz ayında 1 milyondan fazla kişi işsiz kalırken inşaat sektöründe de işsizlik oranı yükseldi!

Daralan ekonomi nedeni ile üretimde kan kaybı artarken yaşanan kayıp işsizlik rakamlarına da yansımaya devam ediyor. Türkiye genelinde işsizlik oranı yüzde 13,9 olarak belirlenirken genç işsizlik oranında yaşanan artış ise yeni jenerasyonun yaşadığı zorlukları bir kere daha gözler önüne serdi. Temmuz Ayında İşsizlik Oranı Yüzde 3,1 ArttıTürkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2019 yılı Temmuz döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon 65 bin kişi artarak 4 milyon 596 bin kişi oldu.İşsizlik oranı 3,1 puanlık artış ile %13,9 seviyesinde gerçekleşti. Aynı dönemde; tarım dışı işsizlik oranı 3,6 puanlık artış ile %16,5 olarak tahmin edildi.Genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı 7,2 puanlık artış ile %27,1 olurken,15-64 yaş grubunda bu oran 3,2 puanlık artış ile %14,2 olarak gerçekleşti.

İnşaat Sektöründe 34 Bin Kişi İşsiz Kaldı! TÜİK tarafından açıklanan verilere göre kamu bankaları tarafından yapılan faiz indirimi sonrası hareketlenmeye başlayan inşaat sektöründe istihdam sorunu devam etti. Temmuz ayında inşaat sektöründe işten çıkarılan çalışan sayısı 34 bin olarak açıklandı. Açıklanan raporda ekonomik faaliyete göre istihdam edilenlerin sayısı, tarım sektöründe 67 bin kişi artarken, sanayi sektöründe 16 bin, inşaat sektöründe 34 bin, hizmet sektöründe 15 bin kişi azaldı.Emlak365.com


Yorumlar (0)