TÜİK Aralık Enflasyonu Piyasaları Salladı: Dolar ve Euro Kuru Çakıldı, Altın Fiyatları Uçtu, Gram Altın Sert Yükseldi!

TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamları beklentiler ile doğru orantılı olarak gelirken piyasalarda da olumlu hareketlenme yaşandı.

TÜİK Aralık Enflasyonu Piyasaları Salladı: Dolar ve Euro Kuru Çakıldı, Altın Fiyatları Uçtu, Gram Altın Sert Yükseldi!

TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamları beklentiler ile doğru orantılı olarak gelirken piyasalarda da olumlu hareketlenme yaşandı. Enflasyon verisi sonrası dolar kuru ve euro kuru düştü, gram altın, çeyrek altın ve ons altının fiyatı yükseldi! İşte piyasalarda son durum...

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK büyük bir merakla beklenen Aralık ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Açıklanan rakamlar sonrasında dolar ve euro kurunda yaşanan düşüş hızlanırken altın fiyatları ise yukarı yönlü hareket etti. TÜİK ARALIK AYI ENFLASYON VERİSİ PİYASALARI SARSTI! 2020 yılının son enflasyon rakamı olması nedeni ile büyük bir önem taşıyan Aralık ayı enflasyon rakamları açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan verilere göre Aralık ayı enflasyonu aylık bazda yüzde 1.25 olarak gerçekleşirken söz konusu rakam ekonomistler tarafından ilan edilen beklenti anketleri ile uyumlu olarak gerçekleşti. Bu sayede açıklanan enflasyon rakamları piyasalarda olumlu etki yarattı. Yaşanan olumlu gelişme ile uluslararası piyasalarda yaşanan fiyatlamalar ile dolar ve euro kurunda yaşanan düşüş seyri devam ederken altın fiyatları da yükseldi. AA Finans ve Bloomberg HT tarafından açıklanan enflasyon anketi tahminlerinde de söz konusu rakam yüzde 1.20 olarak ilan edilmişti. 

DOLAR KURU VE EURO KURU DÜŞTÜ! DOLAR NEDEN DÜŞÜYOR, TL NEDEN DEĞER KAZANIYOR?Dolar kuru ve Euro kurunda yaşanan düşüş enflasyon rakamları sonrası sertleşti. Yaşanan düşüşün ardından dolar kuru alış 7,3408 TL olurken satış fiyatı ise 7,3462 TL olarak işlem görmeye devam ediyor. Euro kuru ise alış 9,0022 TL alış ve satış fiyatı ise 9,0244 TL seyiyesine geriledi. Kurda yaşanan gerilemenin ana nedeni enflasyonun beklentiler ile doğru orantılı olarak gerçekleşmesi gösterilirken enflasyonda yaşanan olumlu gelişme, piyasalarda oluşan güvenin açıklanan her rakamda perçinlenmesi, uluslararası piyasalarda açıkllanan yeni teşvik paketleri ve dolar kurunda yaşanan bolluk, pandemi rakamlarında ki dalgalanma olarak gösterildi. Tüm bu nedenler içerisinde Türk Lirasının da olduğu gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinin değer kazanmasını sağladı. 

ALTIN FİYATLARI YENİDEN UÇUŞA GEÇTİ! ALTIN NEDEN YÜKSELİYOR, GRAM ALTIN YENİDEN 500 TL OLUR MU?Altın fiyatlarında yaşanan dalgalanma devam ederken yaşanan gelişmelerin ardından gram altın yeniden yönünü yukarıya çevirdi. Gram altın 455 lira seviyesine ulaşırken çeyrek altın 751 TL ve ons altının fiyatı ise uluslararası piyasada 1.923 dolar seviyesine ulaştı. Uluslararası piyasada dolar kurunda yaşanan değer kaybı sonrası uluslararası yatırımcıların dolardan çıkarak altına yönelmelerinin dolar kurunda yükselişe neden olduğu belirtilirken ons altının fiyatının 1900 dolar üzerinde tutunmayı başarması durumunda yeniden altın fiyatlarında hızlı yükseliş yaşanabileceği belirtiliyor. Emlak365.com

Yorumlar (0)