TÜİK Ekonomik Büyüme Verilerini Açıkladı! Resesyon Sona Erdi! Resesyon Nedir?

TÜİK Dönemsel Gayrisafi Yurt İçi Hasıla, I.

TÜİK Ekonomik Büyüme Verilerini Açıkladı! Resesyon Sona Erdi! Resesyon Nedir?

TÜİK Dönemsel Gayrisafi Yurt İçi Hasıla, I. Çeyrek: Ocak - Mart, 2019 raporu açıklandı. Açıklanan rapora göre Türk ekonomisi teknik resesyondan çıktı.

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre Türk ekonomisi teknik resesyondan çıktı. Türk Ekonomisi Birinci Çeyrekte Yüzde 2.6 Oranında Daraldı! Açıklanan verilere göree Türk ekonomisi birinci çeyrekte yüzde 2.6 oranında daralma yaşadı. Beklentiler bu rakamın yüzde 2.5 ile sınırlı kalmasıydı. Gayrisafi Yurt İçi Hasıla ise yüzde 1.3 oranında büyüme gösterdi. Yaşanan bu büyüme ile beraber Türk ekonomisi teknik resesyondan çıkmış oldu. 

Açıklanan rakamlara göre Gayrisafi Yurt İçi Hasıla birinci çeyrek ilk tahmini; zincirlenmiş hacim endeksi olarak (2009=100), 2019 yılının birinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %2,6 azaldı. Takvim etkisinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksi, 2019 yılı birinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %2,3 azaldı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksi, bir önceki çeyreğe göre %1,3 arttı.Resesyon Ne Demek?Kelime anlamı olarak resesyon "durgunluk" olarak ifade edilmektedir. Ekonomide resesyon ise birkaç aydan daha uzun süreli devam eden ekonomik durgunluk için kullanılmaktadır. Ekonomide yaşanan büyüme hızının, ülkede yaşanan nüfus artış hızından daha düşük olması durumunda milli gelir yerinde sayar ki bu duruma resesyon adı verilmektedir. Emlak365.com


Yorumlar (0)