TÜİK Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranları, Ekim 2020 Raporu Yayımlandı, En Çok Para Kazandıran Yatırım Aracı Borsa ve Külçe Altın Oldu!

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranları, Ekim 2020 raporu açıklandı.

TÜİK Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranları, Ekim 2020 Raporu Yayımlandı, En Çok Para Kazandıran Yatırım Aracı Borsa ve Külçe Altın Oldu!

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranları, Ekim 2020 raporu açıklandı. Açıklanan rapora göre ilk 10 aylık dönemde en çok parayı külçe altın yatırımı yapan kişiler kazandı, aylık bazda ise BIST 100 borsa yatırımcıların yüzünü güldürdü. Detaylar haberimizde...

Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranları, Ekim 2020 raporu TÜİK tarafından açıklandı. Açıklanan rakamlara göre yatırım araçları arasında yer alan 24 ayar külçe altın, BIST 100 endeksi, dolar kuru, euro kuru, mevduat faizi ve DIBS gelirleri karşılaştırıldı ve en çok getiri sağlayan yatırım araçları belirlendi. FİNANSAL YATIRIM ARAÇLARININ AYLIK REEL GETİRİ ORANLARI RAKAMLARINDA EN ÇOK KAZANDIRAN BİST 100 ENDEKSİ OLDU! En yüksek aylık reel getiri, yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde yüzde 2,22, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde ise yüzde 3,64 oranlarıyla BIST 100 endeksinde gerçekleşti.Açıklanan rakamlara göre üç aylık dönemde külçe altın getirisi Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 9,82, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 14,85 oranında yatırımcısına en yüksek reel getiri sağlayan yatırım aracı olurken; DİBS Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 8,92, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 4,74 oranında yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

YILLIK DEĞERLENDİRMEDE EN ÇOK PARAYI ALTIN YATIRIMCISI KAZANDI! Açıklanan rapora göre finansal yatırım araçları yıllık olarak değerlendirildiğinde külçe altın; Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 46,83, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 55,11 oranında yatırımcısına en yüksek reel getiriyi sağlayan yatırım aracı olarak öne çıktı. Bu sene Ocak ayında altına yatırım yapan kişiler 10 ayda yüzde 55 oranında getiri sağlayarak büyük bir avantaj elde etti. Emlak365.com


Yorumlar (0)