TÜİK Mart Ayı Enflasyonu Öncesi Dolar Kuru Yükselişte!

5 Nisan 2021 Pazartesi günü dolar kuru güne yükseliş eğilimli başladı. Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın görevden alınarak yerine Şahap Kavcıoğlu'nun atanmasının ardından piyasada ve kurda yaşanan dalgalanma sonrası enflasyonda sert yükseliş beklenirken piyasalardaki endişe dolar kurunda yükselişe neden oldu. Bugün kur ne kadar, 1 dolar kaç TL oldu, dolar neden yükseliyor?

TÜİK Mart Ayı Enflasyonu Öncesi Dolar Kuru Yükselişte!
Piyasalar Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanacak olan enflasyon verisine kilitlendi. TÜİK TEFE TÜFE Mart ayı enflasyonu için sayılı dakikalar kala dolar kuru ise yükselişe geçti.

Özellikle de Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın ani bir karar ile görevden alınarak yerine Şahap Kavcıoğlu'nun atanmasının ardından piyasada yaşanan dalgalanmanın enflasyonu daha da yükselteceği beklentisi ile kurda yükseliş yaşandığı belirtiliyor.

DOLAR KURU BUGÜN NE KADAR, 5 NİSAN 2021 PAZARTESİ 1 DOLAR KAÇ TL OLDU?

Piyasada enflasyonun yüksek çıkacağı yönündeki endişe nedeni ile dolar kuru yeni güne yükselişle başladı. Yaşanan hareketlilik sonrası dolar kuru 5 Nisan 2021 Pazartesi gününe Cuma günündeki kapanışından 0.52 oranında değer kazanarak 8,1775 TL alış ve 8,1953 TL satış seviyesi ile başladı.Euro kuru da yaşanan yukarı yönlü hareketlilik ile değer kazandı. 5 Nisan 2021 Euro kuru alış 9,6132 TL ve satış 9,6451 TL seviyesi üzerinden işlem görüyor.

ENFLASYON YÜKSEK ÇIKARSA DOLAR VE EURO NE OLUR?

TÜİK tarafından saat 10:00 itibari ile açıklanacak olan enflasyon rakamları piyasalar tarafından beklenirken AA Finans masası tarafından hazırlanan enflasyon beklenti anketi verilerine göre Mart ayında Tüketici Fiyat Endeksi'nin (TÜFE) yüzde 1,09 artmasını beklenirken, yıllık bazda enflasyon oranının yüzde 16,21'e çıkacağı öngörülmüştü.

Açıklanacak enflasyon rakamlarının bu tahminlerin de üzerinde çıkması durumunda ne yazık ki dolar kurunda artış yaşanabileceği belirtilirken piyasalar rakamların ardından Merkez Bankası tarafından verilecek olan mesajlara da odaklanacak. Yükselen enflasyon rakamlarına rağmen Merkez Bankası Politika Faiz Oranı üzerinde bir indirim yapılması durumunda dolar kuru ve altın fiyatlarında sert fiyatlamalar yaşanabileceği belirtiliyor.
Yorumlar (0)