TÜİK Rakamları Açıkladı: Memur ve Emekli Maaşları İçin 2021 Enflasyon Zammı Geliyor!

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarına göre yükseliş devam etti.

TÜİK Rakamları Açıkladı: Memur ve Emekli Maaşları İçin 2021 Enflasyon Zammı Geliyor!
Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarına göre yükseliş devam etti. Açıklanan rakamlara göre Türkiye'de Şubat ayında enflasyon aylık bazda yüzde 0.91 olarak gerçekleşirken yıllık bazda yaşanan yükseliş ise yüzde 15,61 olarak gerçekleşti.

MEMUR VE EMEKLİ MAAŞLARINA İLK 2 AYLIK ENFLASYON VERİLERİNE GÖRE ZAM GELECEK Mİ?

Ocak ayında açıklanan aylık enflasyon yüzde 1,68 olarak açıklanırken Şubat ayında açıklanan rakam ise gerileyerek yüzde 0.91 olarak ilan edildi. 2 aylık enflasyon toplamı yüzde 2,59 olarak gerçekleşti. İmzalanan toplu sözleşme gereği bilindiği üzere memur maaşları ve emekli maaşlarına enflasyonun ilk 6 aylık dönemde yüzde 3 rakamını aşması halinde bu durumda enflasyon farkı zammı uygulanıyor.

Bu rakam enflasyonun yükselmesi nedeni ile henüz 2 aylık dönemde yakalanırken devam eden 4 aylık dönemde yükselişin bu şekilde seyretmesi, Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran ayı itibari ile açıklanan enflasyon rakamlarının da bu yönde ilerlemesi durumunda Temmuz ayında maaşlara aradaki fark kadar enflasyon zammı da yansıtılacak.

Hatırlanacağı üzere 2020 yılında da memur ve emekli maaşlarına yılın birinci yarısında yüzde 1,75 oranında, ikinci yarısında ise yüzde 4,36 oranında enflasyon farkı zammı yapılmış, maaşlar yükselmişti. Enflasyonda yaşanan yükseliş ile Merkez Bankası tarafından mücadele devam ederken dünyada yaşanan dalgalanma, ekonomideki sıkıntılar ve üretimde yaşanan sıkıntılar sonucunda enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş devam etti.

Yıllık enflasyon yüzde 16 seviyesine yaklaşırken gözler Merkez Bankası'na çevrildi. Merkez Bankası tarafından yürütülen parasal sıkılaşma politikası ve fiyat istikrarı yönetimi ile enflasyonun ilerleyen aylarda düşüp düşmeyeceğini önümüzdeki günler belirleyecek.
Yorumlar (0)