TÜİK Resmen Açıkladı, Nisan Ayında En Çok Parayı Altın Yatırımcısı Kazandı!

Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranları, Nisan 2021 raporu TÜİK tarafından yayımlandı. Yayımlanan rapora göre Nisan ayında en fazla getiriyi külçe altın sağladı. En yüksek getiri sağlayan yatırım aracı hangisi, dolar kuru, altın fiyatları, euro kuru, borsa, faiz getirisi ne kadar, Nisan ayında en çok kazandıran yatırım araçları hangileri, en çok para kazandıran yatırım aracı hangisi?

TÜİK Resmen Açıkladı, Nisan Ayında En Çok Parayı Altın Yatırımcısı Kazandı!

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranları, Nisan 2021 raporuna göre en fazla getiri sağlayan yatrım aracı belli oldu. 

Nisan ayında en çok getiriyi külçe altın yatırımcısı elde ederken mevduat faizi yatırımcısına kaybettirdi. Yatırım araçlarının getiri rakamları yatırım yapmak isteyen kişiler tarafından yakından takip edilirken yine ekonomik verileri ortaya koyması nedeni ile de piyasalar tarafından yakından takip ediliyor. 

NİSAN AYINDA KÜLÇE ALTIN GETİRİSİ İLE BİRİNCİ SIRADA YER ALDI! 

TÜİK tarafından açıklanan Nisan ayı verilerine göre en yüksek aylık reel getiri sağlayan yatırım aracı külçe altın oldu. Nisan ayında en yüksek aylık reel getiri, yurt içi üretici fiyat endeksi ile indirgendiğinde yüzde 3,89, tüketici fiyat endeksi ile indirgendiğinde ise yüzde 6,61 oranında getiri sağlayan külçe altında gerçekleşti.

Açıklanan rakamlara göre Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde; yatırım araçlarından Euro yüzde 2,30 oranında, dolar ise yüzde 1,85 oranında yatırımcısına getiri sağladı. Yatırımcısına kaybettiren yatırım araçları ise yüzde 2,96 oranı ile mevduat faizi, yüzde 6,44 oranı ile Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) yüzde 10,40 oranındaki kayıp ile BIST 100 endeksi olarak sıralandı. 

TÜFE ile indirgendiğinde ise yatırımcısına Euro yüzde 4,98 ve dolar yüzde 4,51 oranlarında kazanç sağlarken brüt mevduat faizi  yüzde 0,42, DİBS yüzde 3,99 ve BIST 100 endeksi yüzde 8,05 oranlarında kayıp yaşattı. 

SON 3 VE 6 AYLIK REEL GETİRİ ORANLARI İLE EN ÇOK KAZANDIRAN VE KAYBETTİREN YATIRIM ARAÇLARI HANGİLERİ?

Açıklanan rakamlara göre son 3 ay içerisinde en çok getiri sağlayan yatırım aracı Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 0,29, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 6,35 oranında getiri sağlayan dolar kuru oldu. En çok kaybettiren ise Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 17,01, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 11,99 oranı ile borsa oldu. 

Son 6 aylık rakamlarda ise BIST 100 endeksi; TÜFE ile indirgendiğinde yüzde 9,30 oranında yatırımcısına en yüksek reel getiri sağlayan yatırım aracı olurken Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 0,75 oranında yatırımcısına kaybettirdi. Söz konusu külçe altın ise Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 20,80, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 12,78 oranında yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı olarak ilk sırada yer aldı. 

Altın fiyatlarında yaşanan dalgalanma tüm hızı ile devam ederken piyasalar açıklanan yeni ekonomik verilerin yanı sıra merkez bankaları tarafından alınan faiz kararları, sosyal yardımlar, yeni paketler, koronavirüs vaka sayıları ve aşılama haberlerini fiyatlamaya devam edecek gibi görünüyor.

Yorumlar (0)