Tüm Emeklilere 3 Bin TL Ödeme Müjdesi Mi Geliyor? Paralar Hesaplara Ne Zaman Yatırılacak?

Türkiye'de emekli vatandaşların gözü kulağı bayram ikramiyeleri zamlarına ve ödeme tarihlerine çevrildi. Emekli bayram ikramiyeleri ne zaman ödenecek? Emekli bayram ikramiyeleri kaç TL olacak? Emeklilere 3.000 TL ödeme yapılacak mı?

Tüm Emeklilere 3 Bin TL Ödeme Müjdesi Mi Geliyor? Paralar Hesaplara Ne Zaman Yatırılacak?
Türkiye'de yaklaşık 13 milyon emekli vatandaşın önemli bir kısmı kıt kanaat geçinmeye çalışırken bayram ikramiyeleri ile biraz olsun nefes alma imkanı bulabiliyorlar. Borçlarını ödeme konusunda bayram ikramiyelerinin oldukça önemli olduğu bilinen emekliler bu bayram ikramiyelerine dair büyük bir merak yaşamaya devam ediyorlar.

EMEKLİLERE İKRAMİYE MÜJDESİ!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde emekli bayram ikramiyelerine dair müjdeli haberi duyurmuştu. İlk defa 2018 yılında emekli vatandaşlara ödenmeye başlanan bayram ikramiyeleri o dönem 1.000 TL olarak ödenmeye başlanmıştı. O günden bugüne kadar da bu ikramiyelere herhangi bir zam yapılmadı. 2018'den bugüne enflasyon aldı yükseldikçe yükseldi ama emekli bayram ikramiyeleri olduğu yerde kaldı. Yıllar içerisinde emekli bayram ikramiyeleri enflasyon karşısında eridi.

EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYELERİ KAÇ TL OLACAK?

Cumhurbaşkanı Erdoğan 2021 emekli bayram ikramiyelerine zam yapılacağını müjdeledi ama zammın ne kadar olacağına dair bir açıklama yapmadı. Emekliler son 3 yıllık enflasyon farkının zam olarak emekli bayram ikramiyelerine uygulanması gerektiğini ifade etseler de genel kanı 2020 yılı enflasyonuna göre bayram ikramiyelerine zam yapılması şeklinde oldu. Böyle bir karar verilirse 1.000 TL olan emekli bayram ikramiyesi 1.140 TL olacak. Ancak son 3 yılın enflasyon kayıpları emekli bayram ikramiyesine eklenirse ikramiye tutarı 1.500 TL'ye yükselecek. Bu da emekli vatandaşlar için çok ciddi bir destek anlamına gelecek. Emekli bayram ikramiyeleri 1.500 TL'ye çıkarsa emekliler 2021 yılı içerisinde 3.000 TL tutarında bayram ikramiyesi ödemesi alacaklar.

EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYELERİ NE ZAMAN ÖDENECEK?

Emekli bayram ikramiyelerine ilişkin merak edilen konulardan birisi de ödeme tarihi oldu. Emekli vatandaşlar emekli bayram ikramiyelerini Ramazan Bayramı öncesi alacaklar ama hangi gün bunu tahsil edebilecekler o kesinlik kazanmadı. Hükümet kaynaklarından alınan resmi olmayan bilgilere göre emekli bayram ikramiyelerinin ödeme planlaması hazırlandı. Buna göre emekli bayram ikramiyeleri 5-9 Mayıs tarihleri arasında ödenecek. Temmuz ayında ödenecek olan Kurban Bayramı emekli bayram ikramiyesinin ödenme tarihi olarak ise 12 – 16 Temmuz olarak belirlendiği iddia edildi.
Yorumlar (0)