Turizm Sektörü Merakla Bekliyordu! Rusya'dan Türkiye'ye Uçuş Yasağı Hakkında Yeni Karar!

Türkiye'de turizm sektörü normalleşmenin başlaması ile moral bulurken moral bozan haber Rusya'dan geldi. Rusya'nın 15 Nisan'da yasakladığı Türkiye'ye uçuşları uzattığı bildirildi. 

Turizm Sektörü Merakla Bekliyordu! Rusya'dan Türkiye'ye Uçuş Yasağı Hakkında Yeni Karar!

Türkiye'de turizm sektörü sancılı bir süreçten geçiyor. Normalleşme kararları ile biraz olsun nefes alacak olan turizm sektöründe moralleri bozan haber Rusya'dan geldi. Rusya 15 Nisan'da bir karar alıp Türkiye'de koornavirüs vakalarının arttığı ve bu nedenle Türkiye'ye uçuş yasağı uygulamaya başlamıştı. Bu karar 1 Haziran 2021'e kadar sürede geçerli olacaktı.

15 Nisan ile 1 Haziran arasında haftada iki gün Moskova ve İstanbul arasında iki sefere izin veren Rusya'nın bu kararı turizm sektörünü zora soktu. Rus turistler rezervasyonlarını iptal ve erteleme yoluna giderken tüm umutlar 1 Haziran sonrasında bu kararın kaldırılması ve Rus turistlerin yeniden Türkiye'ye gelmeye başlayacak olmasına bağlanmıştı.

UÇUŞ YASAĞI 21 HAZİRAN'A UZATILDI

Rus haber ajansı TASS tarafından edinilen bilgilere göre Rusya'nın Türkiye'ye uyguladığı uçuş yasağı uzatıldı. 21 Haziran'a uzatılan bu karar turizm sektöründe şok etkisi yaptı. 21 Haziran'a kadar Türkiye, Rus turistler için tatil alternatifi olamyacak. Turizm sektörü ise Rus turistlerden mahrum kalmaya devam edecek. Türkiye turizmi için ciddi bir kayıp olan bu karar sektörün önünü görmesini engelleyen bir gelişme oldu. 

HAFTADA İKİ SEFER DEVAM EDECEK

15 Nisan'dan itibaren Rusya ile Türkiye arasında yalnızca Türk Hava Yolları'na ve Rus hava yolu şirketi Aeroflot firmasına ait birer uçak haftada bir Moskova ile İstanbul arasında uçuş yapabiliyordu. Bu gelişme üzerine bu haftada iki uçuş 21 Haziran'a kadar devam ettirilecek. Sefer sayılarının arttırılması Türkiye'de koronavirüs vaka sayılarının azalması ile gündeme gelecek. 21 Haziran'da yeni bir değerlendirme yapılarak uçuş yasaklarının kaldırılmasına dair yani karar alınacak.

Öte yandan Rusya'nın Türkiye ile birlikte Tanzanya'nın da uçuş yasağı süresini uzattığı bildirildi. 

Yorumlar (0)