Türk Bankacılığında Bir İlk! İş Bankası'ndan Blockhain Teknolojisinde Dış Ticaret İşleminde Ödeme Garantisi

Türk bankacılık sektöründe bir ilk yaşandı. İş Bankası blockhain teknolojisini kullanarak dış ticarette ödeme garanti verip aracılık eden ilk Türk bankası oldu. Bankacılık sektörü için devrim gibi bu gelişme büyük heyecan yarattı. 

Türk Bankacılığında Bir İlk! İş Bankası'ndan Blockhain Teknolojisinde Dış Ticaret İşleminde Ödeme Garantisi

İş Bankası'ndan gelen blockhain açılımı heyecan yarattı. Bu teknolojisi kullanıp dış ticarette aracılık edip ödeme garantisi veren İş Bankası bu alanda öncü banka oldu. Şişecem ile Kuraray Europe GMBH arasında gerçekleştirilen işlemde İş Bankası ile Commerzbank da taraf oldular. İşlem ise 10 Mayıs 2021 tarihinde marco polo üzerinden yapıldı. 

TÜRK BANKACILIK SİSTEMİNDE BİR İLK

İş Bankası geçtiğimiz yıl Mayıs ve Kasım aylarında blockhain teknolojisini test etmişti. Yapılan son işlem ile de Tğrk bankaları içerisinde ilk defa blockhain teknolojisi kullanılmış oldu. Bu aynı zamanda ilk canlı dış ticaret işlemi olarak tarihe geçti. Almanya ile Türkiye arasında gerçekleşen dış ticaret işlemi Marco Polo platformunun ödeme garantisi modülünde yapılan ilk işlemdi. 

İŞLEM NASIL YAPILDI

Şişecam Almanya'da faaliyet gösteren Kuraray GMBH'dan yapılması planlanan ithalata ilişkin siparişi Marco Polo platformunda bir akıllı sözleşme hazırlayarak oluşturdu. Bu akıllı sözleşme taraflarca onaylandı. Ardından İş Bankası vadede ödeme yapma garantisi verdi. Finansal garanti ile ithalat süreci uzun işlemler ile çok kısa bir sürede tamamlandı.

Konuya dair bir açıklama yapan İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Şahismail Şimşek, “Blockhain teknolojisi ile oluşturulan akıllı sözleşmeler iş dünyasındaki operasyonel iş yükünü ortadan kaldırıyor. Taraflar bu sistemde şeffaflık, hız ve güven ilkeleriyle işlemlerini yapabiliyorlar. Pandemi sürecind ebu durum çok daha önemli olmaya başladı. 2020 yılından bu sistemin denemnelerini yapmıştık. Şimdi de canlı ortamda blockhain teknolojisi ile dış ticaret işlemini başarıyla tamamladık. Fiziksel evraklara dayalı ödeme sistemlerinin kullanımı artık azalıyor. Biz her alanda müşterilerimize inovatif ve katma değerli çözümler üretiyoruz.” dedi.

Şişecem Mali İşler Başkanı Görkem Elverici ise yaptığı açıklamada, “Marco Polo'nun blockhain bazlı finansman platformunda ilk canlı dış ticaret işlemini yapmak olmaktan büyük bir heyecan duyduk. En yeni ve etkin dijital çözümleri şirketimizin yurt içi ve yurt dışı tüm faaliyetlerinde kullanarak tüm ekosistemin gelişiminin sağlanması için etkin rol oynayacağız.” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)