Türk Ekonomisinde Faiz İndirimi Sancısı! Uluslararası Finans Kuruluşlarından Dolar Kuru Tahminleri Geldi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın faiz indirimi yapılacağına dair açıklamasının ardından dolar kuru rekor seviyelere ulaştı. Yabancı finans kuruluşları da bundan sonra yaşanabilecek gelişmelere dair raporları ardı ardına yayınladılar. Dolar kuru yükselecek mi?

Türk Ekonomisinde Faiz İndirimi Sancısı! Uluslararası Finans Kuruluşlarından Dolar Kuru Tahminleri Geldi!

Türkiye'de Merkez Bankası'nda yaşanan gelişmeler dolar kurunu direkt olarak etkilemeye devam ediyor. Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın görevden alındığı günden bugüne kadar dolar kuru yüzde 16 değer kazandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da Merkez Bankası ile görüştüğünü ve Temmuz ile Ağustos aylarında faiz indirimi yapılacağını açıklaması üzerine dolar kuru rekor seviyelere ulaştı. 

Türkiye ekonomisinde bu gelişmeler yaşanırken bundan sonraki sürecin ne şekilde ilerleyeceği merak konusu oldu. Yabancı finans kuruluşlarından Türkiye ekonomisine dair raporlkar yayınlanmaya ve bu finans kuruluşlarının uzman ekonomistlerinden dolar kuru hakkında değerlendirmeler gelmeye başladı. 

YABANCI YATIRIMCILARIN ÇIKIŞI HIZLANABİLİR

Kredi derecelendirme kuruluşu olan Capital Intelligence Ratings tarafından bir açıklama yapıldı. Bu açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faiz indirimine dair beyanatının Türkiye ekonomisinde varolan dışa dönük kırılganlşıkları arttırdığı ifade edilerek yabancı yatırımcıların politik riskler nedeniyle Türkiye'den çıkışlarının hızlanabileceği belirtildi. 

DOLAR KURUNDA 9 TL RALLİSİ BEKLENTİSİ

Commerzbank'ın tecrübeli analisti Esther Reichelt ise bir değerlendirme yaparak, “Cumhurbaşkanı Erdoğan sabırsızlanıyor. Bu durum Merkez Bankası Başkanı üzerinde varolan baskıyı daha da arttırıyor. Dolar kuru için psikolojik sınır olarak görülen 9 TL seviyesi olası ihtimallerden birisi haline geldi. Dolar kurunun bu seviyeye doğru ralli yapması beklenebilir.” dedi. 

FAİZLERİN İNDİRİLECEĞİ BEKLENTİSİ TÜRK LİRASINA ZARAR VERİYOR

Uluslararası Finans Enstitüsü Başekonomisti Robin Brooks tarafından bugünj yapılan açıklamada, “Merkez Bankası'nın faizleri indireceğine dair beklentiler Türk lirasında değer kaybına neden oluyor. Dolar kuru için beklentimiz 9,50 TL olmuştur. Kredilerin yavaşlamış olması aslında Türk lirası için olumlu bir gelişmedir. Ancak Türkiye ekonomisi için faiz indirimi baskı oluşturmaya devam ediyor.” ifadelerini kullandı. 

2021'İN SONUNA KADAR FAİZ İNDİRİMİ YAPILMAMALI!

Ünlü ekonomist Timothy Ash ise bir değerlendirmede bulunarak, “Merkez Bankası'nın Türk lirasını savunmak için uyguladığı yanlış politikalar nedeniyle 128 milyar dolar harcandı. Türk lirasının güçlenmesi için bazı gelişmelerin yaşanması gerekiyor. Öncelikle turizm gelirleri toparlanmalı. Ardından Erdoğan – Biden zirvesi olumlu sonuçlanmalı, enflasyon ve cari açık düşmelidir. Merkez Bankası da 2021'in sonuna kadar faiz indirimi yapmamalıdır.” şeklinde konuştu. 

Yorumlar (0)