Türk Ekonomisinde Taşlar Yerinden Oynadı! Rabobank, Türk Lirası İçin Görüşünü Değiştirdi!

Merkezi Hollanda'da bulunan Uluslararası yatırım bankası Rabobank'tan Türkiye ekonomisine dair yeni bir açıklama yapıldı. Rabobank'ın Türkiye ekonomisine dair beklentilerinin değiştiği bildirildi.

Türk Ekonomisinde Taşlar Yerinden Oynadı! Rabobank, Türk Lirası İçin Görüşünü Değiştirdi!
Türkiye ekonomisinde yaşanan son gelişmeler tüm dünyanın dikkati çekti. Merkez Bankası'nda Başkan Naci Ağbal'ın şok bir kararla görevden alınıp yerine Prof. Dr. Kavcıoğlu'nun aranmasının ardından Türk lirasında önemli bir değer kaybı yaşandı.

Türk lirasının değer kaybı yaşaması ile finans kuruluşları Türk ekonomisine dair pozisyonlarını yeniden gözden geçirmeye başladılar. Bir yandan Borsa İstanbul'da kayıplar olması ve diğer yandan da dolar kurunun yükselmesi piyasaların Merkez Bankası'ndaki görev değişiminin olumlu karşılanmadığını ortaya koydu.

TÜRK EKONOMİSİ DÜNYANIN GÜNDEMİNDE

Piyasalar Merkez Bankası'nda başkan değişiminin aynı zamanda ekonomi politikalarında da bir değişime neden olacağına dair çok yüksek bir inanç oluştu. Ekonomi politikalarındaki belirsiz değişimler finans piyasalarını endişeye sürükledi. Bugüne kadar Türkiye ekonomisi için olumlu görüş bildiren yabancı finans kuruluşları da görüşlerini revize etmeye başladıklarını açıkladılar.

TÜRKİYE EKONOMİSİ DEĞERLENDİRMESİ

Rabobank döviz piyasası stratejisti Piotr Matys bir açıklama yaparak, “Türkiye'de ekonomi yönetiminde önemli bir görev değişimi yaşandı. Bu görev değişimi piyasalarca çok da olumlu değerlendirilmedi. Rakamlara bakınca bu açık bir şekilde görülebiliyor. Naci Ağbal'ın politikaları piyasaları ikna edebilmişti. Ancak Şahap Kavcıoğlu'nun ne şekilde bir ekonomi politikası takip edeceğine dair büyük şüpheler var. Bu belirsizlik de piyasaların Türk lirasına dair güvenini kaybetmesine neden oluyor.” dedi.

Değerlendirmelerini sürdüren Piotr Maty, “Türkiye'nin ekonomik açıdan çok geniş problemleri var. Merkez Bankası'nın döviz rezervlerinin tükendiği piyasalar tarafından biliniyor. Haliyle Türk lirasına uzun zaman destek verebilecek bir Merkez Bankası ortada yok. Müdahale edilmek istense bile bu sınırlı kalacaktır. Bundan dolayı piyasa dostu olmayan bazı radikal önlemlerin alınabileceğini varsaymak mantıklı olacaktır. Bu şekilde değerlendirmek ihtiyatlı bir yaklaşım olacaktır.” ifadelerini kullandı.

İHTİYATLI İYİMSER GÖRÜŞÜMÜZÜ TERK ETTİK

Türk lirasına yönetik görüşlerini değiştirdiklerini açıklayan Piotr Matys, “Türkiye yurt içi reel faizleri arttırmıştı. Bu piyasalardaki talepleri yükseltip canlandıracaktı. Ancak şimdi Türkiye ekonomisinde başka gelişmeler meydana gelecek. Bu nedenle Türk lirası için oluşturduğumuz ihtiyatlı iyimser görüşü bugün itibariyle terk ettik. Gelişmelere göre Rabobank detaylı bir rapor yayınlayarak bu durumu yatırımcılarına duyuracak. Bunun için Merkez Bankası'nın yeni yönetiminin atacağı adımları görmemiz gerekir.” şeklinde belirtti.

Emlak365.com
Yorumlar (0)