Türk İş 2021 Asgari Ücret Zam Oranı İlk Talebi Açıklandı Mı?

Asgari ücret tespit komisyonunda yer alan Türk İş Sendikası'nın 2021 yılı asgari ücret zam oranı talebi, maaş zam oranlarının belirlenmesi için çok önemli.

Türk İş 2021 Asgari Ücret Zam Oranı İlk Talebi Açıklandı Mı?

Asgari ücret tespit komisyonunda yer alan Türk İş Sendikası'nın 2021 yılı asgari ücret zam oranı talebi, maaş zam oranlarının belirlenmesi için çok önemli. Peki Türk İş Sendikası 2021 yılı asgari ücret zam oranları için ne kadar zam talep edecek? İşte uzmanlardan gelen ilk değerlendirmeler.

Asgari ücret ile çalışan vatandaşlar için maaş zam oranları oldukça önem arz ediyor. 1 yıl boyunca aylık alacakları ücrtein belli olacağı asgari ücret görüşmelerinden en yüksek zam oranını almak isteyen çalışanlar için bazı değerlendirmeler yapılmaya başlandı. TÜRK İŞ SENDİKASININ ASGARİ ÜCRET ZAM TALEBİAsgari ücret zam oranı görüşmelerinde işveren tarafı, işçi tarafı ve hükümet tarafı yer alacak. İşveren tarafını TİSK, hükümet tarafını ise Çalışma Bakanlığı temsil edecek. Görüşmelerde yer alacak olan Türk İş Sendikası'da çalışanların ne kadar zam alması gerektiğine ilişkin talepleri sunacak. İşverenler adına TİSK 2021 yılında çalışanların aylık maaşlarının ne kadar olması gerektiğine ilişkin teklif sunacak. Türk İş Sendikası da asgari ücrte için taleplerini komisyonda sunacak. Çalışma Bakanlığı da hem çalışanlar hem işverenler için en uygun oranın bulunması noktasında yer alacak. Türk İş Sendikası'nın Masasında Olan OranlarTürk İş Sendikası, asgari ücret görüşmelerinin başlamasının ardından zam talebini komisyona iletecek. 2020 yılında asgari ücret 2 bin 324 TL olarak belirlenirken Türk İş Sendikası maaşların 2 bin 526 TL olmasını talep etmişti. 2021 yılında da yıllık enflasyon oranları ve refah payı ile Türk İş Sendikası'nın yüzde 20 ile yüzde 25 arasında bir oran talep etmesi bekleniyor. Türk İş Sendikası yüzde 20 talep ederse maaşlar 464 TL zamlanacak ve 2 bin 788 TL olacak. İLK GÖRÜŞME NE ZAMAN YAPILACAK?Türk İş Sendikası, Çalışma Bakanlığı ve TİSK tarafından oluşan asgari ücret tespti komisyonu Aralık başında zam görüşmelerine başlayacaklar. 3 veya 4 toplantı sonrasında maaş zam oranları belli olacak. Ocak ayı girmeden oranlar vatandaşlara duyurulacak. Emlak365.com


Yorumlar (0)