TÜRK-İŞ Açlık ve Yoksulluk Sınırı 2019 Rakamları Açıklandı!

TÜRK-İŞ sendikası Mart 2019 dönemine ait olan açlık ve işsizlik sınırı rakamlarına açıkladı.

TÜRK-İŞ Açlık ve Yoksulluk Sınırı 2019 Rakamları Açıklandı!

TÜRK-İŞ sendikası Mart 2019 dönemine ait olan açlık ve işsizlik sınırı rakamlarına açıkladı. Yeni rakamlara göre 4 kişilik ailenin yoksulluk sınırı belirlendi!

TÜRK-İŞ 4 kişilik ailenin yoksulluk sınırı rakamlarını açıkladı. "Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması" Mart 2019 raporuna göre 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 2 bin 14 lira olarak açıklanırken, yoksulluk sınırı Mart 2019 dönemi rakamı ise 6 bin 561 lira olarak belirlendi. Açlık ve Yoksulluk Sınırı Nedir?Açlık sınırı 4 kişilik bir ailenin dengeli, yeterli ve sağlıklı beslenmesini sağlayacak olan gıda harcamasının 1 aylık tutarı temel alınarak gerçekleştirilen özel bir hesaplama yöntemidir. Bu yöntem sayesinde bir ailenin açlık sınırı üzerinde yaşaması için yapması gereken zorunlu harcama tutarıdır. Yoksulluk sınırı ise yine 4 kişilik bir ailenin eğitim, konut, sağlık, ulaşım, giyim ve gıda gibi benzeri ihtiyaçları için yapmaları gereken zorunlu harcamaların toplam tutarıdır. 

Bekar Çalışanın Yaşam Maliyeti 2 Bin 455 Lira Oldu! Bekar çalışanların yaşam maliyeti Mart 2019 döneminde 2 bin 455 liraya çıkarken serbest piyasada fiyatlara yapılan müdahalenin olumlu etkiler yarattğı ortaya çıktı. Yapılan indirimlerin ardından mutfak enflasyonu aylık yüzde 0,73 seviyesinde gerilerken gıda fiyatlarında yaşanan son 12 aylık artış ise yüzde 21,13 olarak gerçekleşti. 

1987 yılının Aralık ayından bu yana TÜRK-İŞ sendikası aralıksız olarak her ay bu rakamları açıklamakta olup açlık ve yoksulluk sınırı rakamları önemli ekonomik veriler arasında kabul edilmektedir. Emlak365.com
Yorumlar (0)