Türk İş, TİSK, Çalışma Bakanlığı Taraflar Son Kez Toplanıyor! Anlaşma Sağlanamazsa Ne Olacak?

Türk İş Sendikası, TİSK ve Çalışma Bakanlığı'ndan oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu son kez toplanmak üzere buluşacaklar.

Türk İş, TİSK, Çalışma Bakanlığı Taraflar Son Kez Toplanıyor! Anlaşma Sağlanamazsa Ne Olacak?

Türk İş Sendikası, TİSK ve Çalışma Bakanlığı'ndan oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu son kez toplanmak üzere buluşacaklar. Görüşme kapsamında tüm tarafların maaş zam oranlarına dair teklif ve talepleri sunulacak. Masaya sunulan zam önerilerinin ardından ise maaşlar son halini alacak.

Milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren ve uzun süredir merakla beklenen asgari ücret zam oranı ve 2021 yılı asgari ücret oranı belli olacak. ASGARİ ÜCRET TESPTİ KOMİSYONU SON TOPLANTIYA HAZIRLANIYORAsgari ücret tespti komisyonunda 28 Aralık Pazartesi günü gerçekleştirilecek toplantı ardından maaşlar çok yüksek ihtimalle kesinlik kazanacak. Türk İş Sendikası 2021 yılında asgari ücretliler için ödenmesini talep edeceği maaşlara ilişkin talebini komisyona sunacak. TİSK ise maaş zam oranlarına dair işverenlerin tekliflerini iletecek. Türk İş ve TİSK'in önerilerinin ardından Çalışma Bakanlığı'nın aracılığıyla zam oranı ve yeni maaşlar belli olacak. ÇALIŞMA BAKANI SELÇUK AÇIKLAYACAKSon toplantının uzun sürmesi ve tüm detayların netleşmesi bekleniyor. Türk İş Sendikası ve TİSK'in anlaşması durumunda ise zam oranı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından ilan edilecek. Eğer Anlaşma Sağlananamazsa;Asgari ücret tespit komisyonundan ortak bir karar çıkmaması durumunda çoğunluğa bakılacak. TİSK ile Çalışma Bakanlığı zam oranı konusunda ortak karar alırlarsa Türk İş karara uyacak. Ancak Türk İş Sendikası önümüzdeki dönemde zam oranlarını çok yetersiz bulursa greve gidebilecek.MASADA OLAN EN KUVVETLİ ZAM ORANITürk İş Sendikası, TİSK ve Çalışma Bakanlığı'ndan oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonunun son toplanısından çıkacak karara ilişkin en kuvvetli ihtimal yüzde 16.00'lık zam olarak değerlendiriliyor. Yüzde 14.00'lük enflasyon oranının yanında yüzde 2 refah payı zammı yapılması bekleniyor. 


Yorumlar (0)