EKONOMİ

Türk Lirası Alarmı Bankaların 32 Günlük Faizini Uçurdu! Bankalar Arasında Yüksek Faiz Yarışı Kızıştı 2021 Rekoru Kırıldı

Merkez Bankası tarafından Türk Lirasını desteklemek amacı ile atılmaya başlanan parasal sıkılaşma adımları bankaların 32 günlük vadeli mevduat faiz oranları rakamlarını yukarıya çekti. 18 Ocak 2021 tarihi itibari ile bankaların vadeli mevduat faizi yükseldi. Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Garanti Bankası, Alternatif Bank, Denizbank, TEB, ING Bank vadeli mevduat faizi kaç, dolara en yüksek faiz hangi bankada, en yüksek faiz veren banka hangisi, 100 bin liranın faiz getirisi kaç TL?

Merkez Bankası tarafından Türk Lirasını desteklemek amacı ile atılmaya başlanan parasal sıkılaşma adımları bankaların 32 günlük vadeli mevduat faiz oranları rakamlarını yukarıya çekti. 18 Ocak 2021 tarihi itibari ile bankaların vadeli mevduat faizi yükseldi. Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Garanti Bankası, Alternatif Bank, Denizbank, TEB, ING Bank vadeli mevduat faizi kaç, dolara en yüksek faiz hangi bankada, en yüksek faiz veren banka hangisi, 100 bin liranın faiz getirisi kaç TL?

Bankaların 32 günlük faiz oranlarında yaşanan yükseliş tüm hızı ile devam ediyor. Enflasyon rakamlarında yaşanan hızlı yükselişin ardından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası zorunlu olarak parasal sıkılaşma politikasına geçiş yapmış ve faiz oranlarını yükseltmek zorunda kalmıştı. 

Bu yükselişte en büyük pay Merkez Bankası tarafından açıklanan politika faizi artırma kararları olurken yine bankalara sağlanan düşük faizli fonlama imkanlarının da sonlandırılmasında etkisi hissedildi. Hatırlanacağı üzere özellikle de kamu bankaları tarafından Haziran ayında başlatılan düşük faizli destek kredileri sonrasında dolar kuru ve enflasyon rakamlarında ciddi bir yükseliş yaşanmıştı. 

BANKALARIN KREDİ FAİZ ORANLARI VE 32 GÜNLÜK VADELİ MEVDUAT HESABI FAİZ ORANLARI NEDEN YÜKSELDİ?

Merkez Bankası tarafından pandemi döneminde ekonomiyi ayakta tutabilmek adına piyasalara para pompalanırken bankalar düşük faizli kredi paketleri ile bu parayı vatandaşa ulaştırdı. Özellikle de Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından verilen ucuz kredi destek paketleri sonrasında Haziran ayında konut fiyatları ve araç fiyatları rekor oranda zamlanmıştı. 

Yaşanan zam yağmuruna eklenen ucuz kredinin dolar ve altına akmaya başlaması ile beraber hem enflasyon rakamları hem de dolar kuru ve altın fiyatları yükselişe geçti. Yaşanan bu yükselişin ardından Merkez Bankası zorunlu olarak ucuz kredi musluğunu kapattı. Peş peşe alınan kararlar ve son derece sert uygulanan parasal sıkılaşma politikası ile bankaların ihtiyaç, taşıt, konut kredisi ve 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranları yükselişe geçti. 

Süreçte BDDK tarafından pandemi  döneminde bankaları ucuz kredi vermeye teşvik etmek amacı ile hayata geçirilen aktif rasyosu oranı uygulaması da yürürlükten kaldırıldı. Vatandaşa vurulan bu son darbe ile bankaların ucuz kredi muslukları vatandaşa kapatılırken bankada parası olanlara iyi haber verildi, 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranları yükselişe geçti. 

EN YÜKSEK FAİZ VEREN BANKA HANGİSİ?

Bankalar arasında yüksek faiz yarışı kızıştı, yaşanan süreç en çok bankalarda parası olanlara yaradı. Birikimini bankada tutan kişiler yüksek faizle memnuniyet yaşarlarken en yüksek faiz veren banka Alternatif Bank oldu. Alternatif Bank Vov + Hesap ile vadeli mevduat hesabı açtırarak en az 2 adet fatura için otomatik ödeme talimatı verilmesi, en az 1 adet kredi kartı alınması, Kasko, konut paket, özel sağlık, tamamlayıcı sağlık, ferdi kaza, elektronik cihaz sigortası ve/veya tüm hayat sigortası ürünlerinden herhangi birinin alınması ve Ekstra hesap açılması durumunda yüzde 17.75 olarak uygulanan faiz oranı artı 1 faiz oranı ile yüzde 18.75 seviyesine yükselecek. 

Bu bankayı takip eden en yüksek faiz veren ikinci banka ise yüzde 18 mevduat hesabı faiz oranı veren bankalar olan Odeabank, Aktif Bank N Kolay, Fibabank, ING Bank ve Burgan Bank oldu. TEB marifetli hesap fazi oranı yüzde 17.50 olarak uygulanırken, Şekerbank gece gündüz hesabı ile yüzde 17 ve ICBC Bank yüzde 17.25 oranı ile ve QNB Finansbank vadeli mevduat hesabı faiz oranı da yüzde 17.85 olarak uygulanıyor. 

DOLARA EN YÜKSEK FAİZ HANGİ BANKADA?

Türk Lirası hesaplarda olduğu gibi dolar hesabı olanlar için de en yüksek faizi Alternatif Bank veriyor. Alternatif Bank Avantajlı USD Tanışma Faizi oranı yüzde 2.45 olarak uygulanıyor. 

VADELİ MEVDUAT HESABI NEDİR, NASIL AÇILIR?

Bankaların sunmuş oldukları hizmetlerden biri olan vadeli mevduat hesabı adından da anlaşılacağı üzere belirli bir vade sınırlaması ile açılan tasarruf hesaplarından biridir. Bu hesap türünde hesabı açan kişi henüz hesabı ilk açtığı anda vadenin sonunda kaç TL faiz getirisi elde edeceğini belir. Yani sabit getiri sağlar ve hesabın vadesi uzadıkça para yatıran kişinin faiz getirisi yükselir. 

HOŞ GELDİN TANIŞMA FAİZİ NE DEMEK, EN YÜKSEK FAİZ VEREN BANKA NASIL BELİRLENİR?

Bankalar arasında faiz yarışı hız kazanırken yeni müşteri edinmek isteyen bankalar bu nedenle ilk kez hesap açtıran kişilere hoş geldin ve tanışma faizi isimleri altında daha yüksek faiz vermektedir. Bu faiz ilk kez hesap açan kişilere uygulanmaktadır. En yüksek faiz veren banka belirlenirken bankaların vermiş olduğu faiz oranları yanı sıra hesap açılacak olan süre sonunda elde edilecek net faiz getirisi de dikkate alınmalıdır. 

ZİRAAT BANKASI, HALKBANK, VAKIFBANK 32 GÜNLÜK FAİZ GETİRİSİ EN YÜKSEK OLAN KAMU BANKASI HANGİSİ?

Kamu bankalarının vadeli mevduat hesabı faiz oranları incelendiğinde en yüksek faiz oranı veren bankanın Vakıfbank olduğu görülüyor. Vakıfbank arı hesabı tanışma faizi yüzde 16,50 olarak uygulanırken bu oran üzerinden 10 bin liranın faiz getirisi 137 lira olarak gerçekleşiyor. En uygun 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranı yüzde 16 olarak güncellenirken bu oran üzerinden 10 bin liranın faiz getirisi 133 lira olarak gerçekleşecek. 

Kamu bankaları arasında en düşük vadeli mevduat hesabı faizi veren banka ise Ziraat Bankası olarak gerçekleşti. Ziraat Bankası vadeli TL mevduat hesabı faiz oranı yüzde 15,50 olarak uygulanırken 10 bin liranın 32 günlük faiz getirisi ise bu banka üzerinden 129 TL olarak gerçekleşti. 

100 BİN TL NE KADAR FAİZ GETİRİR?

Yaşanan yükselişin ardından 32 günlük faiz getirisi de yükseldi. 100 bin liranın 32 günlük faiz getirisi 1.557 TL olarak gerçekleşirken 90 günlük faiz getirisi 4 bin 204 TL ve 180 günlük faiz getirisi ise 8 bin 409 TL olarak gerçekleşti. 

Emlak365.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir