Türk Lirası Dolara Karşı Harekete Geçti! Dikkat Çeken Fiyat Değişimi Görünümü Değiştirdi!

Haftalardır dolar kuru karşısında değer kaybı yaşan Türk lirası, ilk defa bugün pozitif olarak bir gelişme yaşadı. Türk lirası dolar karşısındaki kazancı ile tüm dünyanın dikkatini çekmeyi başardı.

Türk Lirası Dolara Karşı Harekete Geçti! Dikkat Çeken Fiyat Değişimi Görünümü Değiştirdi!
Türkiye ekonomisi bir süredir dolar kuru karşısında Türk lirasının yaşadığı değer kayıpları nedeniyle derin bir olumsuz görüntünün hakimiyeti altından yoluna devam etmek zorunda kalmıştı. Günlerdir pozitif bir gelişme yaşanması beklenirken bu gelişme bir türlü gelmemişti. Ancak bugün piyasalarda sürpriz bir görüntü hakim olmaya başladı. Herkes Türk lirasının dolar kuru karşısında kayıplarını arttırmayı beklerken Türk lirası ani bir çıkış hareketi ile şaşkınlık yarattı.

TÜRK LİRASI DEĞER KAZANDI

Türk lirası güne dolar kuru karşısında 8,23 TL'den başladı. Bugün kurda düşüş yönlü hareketler etkili olurken dolar kuru 8,12 TL seviyelerine kadar geriledi. Ardından hafif yukarı yönlü hareket eden dolar kuru şu anda 8,16 TL seviyesinden işlem görmeye devam ediyor. Yapılan hesaplamalara göre dolar kuru Türk lirası karşısında bugün yüzde 1 civarında bir kayıp yaşadı. Türk lirasının yüzde 1'lik kazancı ise piyasalarda hesapların değişmesine ve görünümün farklılaşmasına neden oldu.GÜNÜN EN ÇOK DEĞER KAZANAN PARA BİRİMİ

Türk lirasının değer kazanımı dünya piyasalarında da yankılandı. Bugün itibariyle günlük verilerle Türk lirası gelişmekte olan para birimleri arasında dolar karşısında en fazla değer kazanan para birimi oldu. Polonya Zlotisi dolara karşı bugün yüzde 0,44 değer kazanırken, Güney Afrika Randı dolar karşısında yüzde 0,43 değer kazandı. Türk lirası bu para birimleri ile karşılaştırıldığında iki kattan fazla değer kazanmış oldu.

Türkiye'nin risk primi son günlerde oldukça yükselmişti. Dün 490 baz puan seviyesine kadar çıkan risk primi de bugün 475 baz puan seviyesine düştü. Türkiye'de 10 yıllık gösterge tahvil faizi ise yüzde 18,11 oldu.

TÜRK LİRASI NASIL HAREKET EDECEK

Dolara karşı küçük çaplı değer kazanma hareketi gerçekleştiren Türk lirasının bu hareketi istikrara dönüştürüp dönüştüremeyeceğini piyasa gelişmeleri belirleyecek. Türk lirası için atılacak pozitif adımların dolar karşısında avantaj getirmesi beklenirken gözler Merkez Bankası'na çevrildi.

Emlak365.com
Yorumlar (0)