Türk Lirası Negatif Ayrıştı, Dolar/TL 8.50 TL Seviyesini Aştı! Dolar Neden Yükseliyor?

Ramazan Bayramı nedeni ile piyasalar kapalı olmasına rağmen dolar kurunda yaşanan yükseliş devam etti. Türk Lirası dolar karşısında negatif ayrışırken değer kaybı devam etti. Peki, dolar neden yükseldi, dolar neden yükseliyor, yükselmeye devam eder mi, piyasalar ne zaman açılacak, dolarda son durum ve beklenti ne yönde?

Türk Lirası Negatif Ayrıştı, Dolar/TL 8.50 TL Seviyesini Aştı! Dolar Neden Yükseliyor?

Piyasalar bugün resmi tatil olması nedeni ile kapalı olmasına rağmen Türk Lirası / Dolar dalgalanmayı sürdürdü. Dolar kurunda yaşanan hızlı yükseliş Türk Lirasında değer kaybı yaşanmasına neden olurken ne yazık ki dolar kuru Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın görevden alınarak yerine Şahap Kavcıoğlu'nun atandığının duyurulduğu tarihten bu yana ikinci kez 8,50 TL seviyesinin üzerini gördü. 

DOLAR KURU 8.50 TL SEVİYESİNİN ÜZERİNİ TEST ETTİ! 

Türkiye'de bugün resmi tatil olması nedeni ile piyasalar kapalı olmasına rağmen dolar kuru cephesinde hareketlilik devam etti. Dolar kuru gün içerisinde 8.50 TL seviyesinin üzerini test etti. Yaşanan yükselişin ardından ne yazık ki Türkiye'nin CDS Risk Primi de yukarı yönlü hareket etti. 

Dolar kuru en son bu seviyeyi Merkez Bankası Başkanı olarak görev yapan Naci Ağbal'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından görevden alınmasının ve yerine Şahap Kavcıoğlu'nun atanması haberi ile görülmüştü. Dolar kurunda yaşanan dalgalanma bu sefer ABD cephesinden gelen ekonomik veriler ve yapılan açıklamalar nedeni ile yükseldi.

Açıklanan veriler sonrasında yaşanan ekonomik gelişmeler ile dolar kuru 8.5074 lira seviyesini test ettikten sonra geri çekildi. Dolar kuru an itibari ile 8.4836 TL seviyesinden işlem görmeye devam ediyor. 

DOLAR NEDEN YÜKSELİYOR, YÜKSELDİ?

Dolar kurunda yaşanan yükselişin ana nedeni Amerika tarafından açıklanan enflasyon rakamları olarak gösteriliyor. Beklentilerin son derece üzerinde çıkan TÜFE rakamları ile ABD son yılların rekorunu kırarken açıklanan veriler düşük faiz uygulaması nedeni ile uzun süredir ekonomistlerin dile getirdikleri enflasyonist endişeleri arttırdı. 

Dünyada yeni bir enflasyon dalgası ve ekonomik kriz endişesine kapılırken yarım kur ve yarım dolardan oluşan sepet kurda 9,39 lirayı görerek yeni bir rekor tazeledi. Türk Lirası küresel piyasalarda yaşanan dalgalanmada Tayland bahtı ve Güney Kore wonu ile beraber negatif ayrıştı. Türkiye'nin risk primi CDS Puanı ise 416 baz puanı gördü. 

Amerika'da Nisan ayı enflasyonu TÜFE rakamı yıllık bazda yüzde 4,2 oranında artış gösterirken 2008 senesinden bu yana en yüksek seviyeyi görmüş oldu. 

Yorumlar (1)
Kskli 1 ay önce
ABD de kriz endişesiyle TL değer kaybedlyor. Ekonomisi zorda olan ulkenin parasi değer kaybeder bizde insanlar $ alir. Bu ülke insanini tosunda çarpar Bitcoinde çarpar malesef toplum zekamiz bu.