Türk Lirası Yoğun Baskı Altında, Dolar Kuru Yükseliyor!

5 Mart 2021 Cuma günü haftanın son işlem gününe dolar kuru yukarı yönlü başladı.

Türk Lirası Yoğun Baskı Altında, Dolar Kuru Yükseliyor!
5 Mart 2021 Cuma günü haftanın son işlem gününe dolar kuru yukarı yönlü başladı. Fed Başkanı Jerome Powell tarafından dün yapılan açıklamalar piyasalar tarafından yetersiz kabul edilerek olumsuz fiyatlanmaya başlandı. Yaşanan olumsuzluk Türk Lirası'nın içerisinde yer aldığı gelişmekte olan ülkelerin para birimlerini baskı altına aldı.

1 DOLAR KAÇ TL, DOLAR KURU BUGÜN NE KADAR OLDU?

FED Başkanı Powell tarafından yapılan açıklamalar ile piyasalar gerilirken ne yazık ki Türk Lirası değer kaybetti. Dolar kuru dün akşam 7.58 TL seviyesini test ederken haftanın son işlem gününe de yükseliş ile başladı. Dolar kuru an itibari ile 7.50 TL seviyesinin üstünde tutunmayı başarırken 1 dolar 7.53 TL seviyesinden işlem görmeye devam ediyor.DOLAR KURU 7.58 TL SEVİYESİNİ GÖRDÜ, KURDA TANSİYON YÜKSELDİ! 

Dün gece yaşanan hareketlilik sonrasında dolar kuru anlık 7.58 TL seviyesini görerek 2020 yılının Aralık ayından bu yana en yüksek seviyesini görerek hızlı bir çıkışa imza attı. Powell tarafından yapılan “Hedeflerimize ulaşmamızı tehdit edecek düzeyde finansal koşullarda sürekli sıkılaşmaya yol açabilecek piyasa hareketlerinden endişelenirim" sözleri ve hedefimizden çok uzağız mesajı piyasaları gerdi.

Yapılan açıklamalardan sonra ABD 10 yıllık tahvillerde kayıplar arttı ve enflasyon beklentileri seans zirvelerine yükseldi ve hızlı bir şekilde yukarı yönlü seyretti. Dolar kuru ve piyasalar bugün açıklanacak olan ekonomik verilerin yanı sıra Amerika'da senatoya sunulan 1.9 trilyon dolarlık ekonomik destek paketi gelişmelerini takip edecek.
Yorumlar (0)