Türk Lirasında Değer Kaybı Hızlanacak Diyen Ekonomist Atilla Yeşilada Yeni Hafta İçin Dolar Yorumu Yaptı!

Türkiye ekonomisine dair yeni değerlendirmelerde bulunan ekonomist Atilla Yeşilada bu hafta medyada gelecek ekonomik gelişmelere dair yorum yaptı. Türk lirası ekseninde önemli gelişmeler olacağını söyleyen Atilla Yeşilada dolar kuruna yönelik de tahmin yaptı.

Türk Lirasında Değer Kaybı Hızlanacak Diyen Ekonomist Atilla Yeşilada Yeni Hafta İçin Dolar Yorumu Yaptı!
Türkiye ekonomisi tarihi bir süreçten geçiyor. Türk lirası bu süreç içerisinde önemli bir değer kaybı yaşarken ekonomist Atilla Yeşilada yeni hafta öncesinde son değerlendirmelerini açıkladı. Atilla Yeşilada bu hafta içerisinde Türk lirasında değer kaybının artabileceğini duyurdu.

TÜRK LİRASININ DEĞER KAYBI HIZLANACAK

Türkiye'de dolarizasyonun bu hafta yükseleceğini açıklayan Atilla Yeşilada, “Türk lirasındaki değer kaybı bu hafta hızlanacaktır. Çünkü geçtiğimiz hafta meydana gelen dolar kuru yükselişinin neticesinde yerli yatırımcılar satış yaparak karlarını aldılar. Ancak bunun olumsuz bir sonucu doğacaktır. Bu haftadan itibaren o satış yapıp kar elde eden yerli yatırımcılar dolar almaya başlayacaklar. Türk lirasından yabancıların çıkışı da tamamlanmadı. Daha çıkmayı bekleyen 10 milyar dolarlık bir varlık var. Tüm bunlar Türk lirasının değer kaybını hızlandıracak gelişmeler olacaktır.” dedi.

DOLAR KURU YÜKSELİR Mİ

Türkiye ekonomisinin yanlış yönetildiğini söyleyen Atilla Yeşilada, “Türkiye ekonomisi bu şekilde istikrarsızlık sonuçları veren yönetim tarzı ile yönetildikçe yabancı yatırımcının kalıcı olması sağlanamayacak. Kimsenin şüphesi olması o çıkacak denilen 10 Milyar dolarlık yabancı yatırımcı hiç beklemeden Türkiye'yi terk edecekler. Haliyle dolar kuru da 8 TL'yi aşarak daha yüksek seviyelere yol alacak. Dolar kurunun nereye kadar yükseleceğini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararları belirleyecek.” ifadelerini kullandı.

FAİZ İNDİRİMİ YAPILACAK MI?

Faiz indirimi beklentisine dair de açıklama yapan Atilla Yeşilada, “Piyasalar Merkez Bankası'nın yeni başkanının oraya faiz indirimi için getirildiğine inanıyor. Dolayısı ile faizler indirilmeden önce TL'den inanılmaz çıkışlar olacak. Nisan ayı Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısına kadar bu çıkışlar devam edecek. Benim kişisel kanaatim her ne kadar faiz karşıtı bir pozisyon belirlemiş olsalar da Nisan ayı toplantısında faiz indirimi yapılmayacak. Hatta faiz indirsin diyerek getirilen Merkez Bankası'nın yeni başkanı Mayıs ayında faiz arttıracak. Niyetlerle piyasa gerçekleri farklı olacaktır.” şeklinde konuştu.

DOLAR KURU NE OLUR?

Kamu bankalarında başlayan değişim hareketlerine dikkat çeken Atilla Yeşilada, “Kamu bankalarında bir değişim rüzgarı esiyor. Bu değişim rüzgarının neden estiğini rüzgarı çıkaranlardan başka kimse bilmiyor. Türk ekonomisindeki belirsizliğe bir belirsizlik daha ekliyorlar. Ancak bu değişimler orada görevden alınanları kabinede veya başka yerlerde görevlendirmek üzere yapılmışsa dolar kurunun 8 TL üzerindeki serüveninde sert hareketler görebiliriz.” dedi.

Not: Haberimizde yer alan ifadeler ilgili ekonomistin değerlendirmelerinden ibarettir. herhangi bir şekilde yatırım tavsiyesi verilmemiştir. Yatırıma yönelik ifadeler bilgilendirme amacıyla yayınlanmıştır. Bu ifadelerden yola çıkarak yatırım yapılmaması tavsiye edilir.

Emlak365.com
Yorumlar (0)