Türk Lirasının Değer Kaybı Küresel Finans Piyasalarını Teleşlandırdı, Açıklamalar Ardı Ardına Yapıldı!

Türk lirasının son dönemlerde değişkenliği nedeniyle gelişmekte olan ülkelerin para birimlerini olumsuz şekilde etkileyeceği bildirildi. Dünyanın önemli finans kuruluşları bu konuda ardı ardında açıklamalar yapmaya başladılar.

Türk Lirasının Değer Kaybı Küresel Finans Piyasalarını Teleşlandırdı, Açıklamalar Ardı Ardına Yapıldı!
Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın görevden alınarak yerine Şahap Kavcıoğlu'nun atanmasının ardından Türk lirası üzerinde yaşanan değişimlerin yankısı tüm dünyada devam ediyor. Uzman analistlere göre Türk lirasının değer kaybının yalnızca Türkiye ekonomisini etkilemeyecek. Gelişmekte olan ülkelerin para birimleri de Türk lirasının değer kaybı sonucu negatif etkilenecekler.

TÜRK LİRASININ DEĞER KAYBI TELAŞLANDIRDI

Man Group ve Uluslararası Finans Enstitüsü tarafından çok önemli birer değerlendirme yapıldı. İki dev finans kuruluşu Türk lirasında gelişmelerin gelişmekte olan ülkelerin para birimlerine de yayılabileceğine dair büyük bir endişenin piyasalara yön verdiğinin altını çizdiler.

Uluslarası Finans Enstitüsü'nün tecrübeli analistleri Jonathan Fortun ve Robin Brooks tarafından yazılan son değerlendirme notunda Türk lirasının değer kaybına dikkat çekilerek bunun küresel sonuçlarının olabileceği vurgulandı. Gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinin çok kırılgan olduğuna dikkat çekilen değerlendirme notunda Türk lirasının olumsuz performansının yayılmacı bir niteliğe bürünebileceğine işaret edildi.

Pimco, Ashmore ve Blackrock gibi yatırım şirketlerinin Türk tahvillerinde çok önemli yatırımları bulunuyor. Bu şirketler henüz Türk lirasının yayılmacı etkisine katıldıklarına dair bir açıklama yapmadılar. Bu şirketlerden gelebilecek açıklama Türk lirasının değerine dair önemli bir veri olarak piyasaları yönlendirecek.

TÜRK LİRASI DİĞER PARA BİRİMLERİNİ ETKİLEYECEK Mİ?

Man Group da Türk lirasına dair bir değerlendirme raporu yayınladı. Bu raporda Patrick Kenney ve Santiago Pardo gibi uzman analistlerin imzası bulunuyor. Yayılma riskine katıldıklarını ifade eden uzman isimler Brezilya, Güney Afrika ve Meksika için kısa pozisyon alma tavsiyesi verirken uzun vadeli pozisyonlardan kaçınılmasına dair uyarılarda bulundular.

TÜRKİYE İLE DİĞER ÜLKELER FARKLI

Ashmore stratejisti Gustavo Mederios ise Man Group'un aksine bir görüş beyan etti. Türki tahvillerinde ciddi yatırımları bulunan finans şirketinin starejisti Mederios, “Türk lirasının negatif görünümün yayılmasına dair ortaya atılan tez çok geçerli değil. Çünkü Türkiye'nin uyguladığı ortodoks politikalar diğer ülkelerin para politikaları ile ayrışıyor. Benzer sonuçlarla karşılaşılmasına dair beklenti olası değil.” dedi.

 
Yorumlar (0)