TÜRKİŞ, HAKİŞ VE DİSK'ten 4. Toplantı Öncesi Son Dakika Asgari Ücret Açıklaması Geldi: İşte 2021 Zam Teklifi

3 işçi konfederasyonu tarafından son dakika ortak asgari ücret açıklaması geldi.

TÜRKİŞ, HAKİŞ VE DİSK'ten 4. Toplantı Öncesi Son Dakika Asgari Ücret Açıklaması Geldi: İşte 2021 Zam Teklifi

3 işçi konfederasyonu tarafından son dakika ortak asgari ücret açıklaması geldi. Yapılan açıklama ile 2021 yılı asgari ücret zammı sonrası uygulanacak maaş tutarı için gerçekleştirilen asgari ücret tespit komisyonu 4. toplantı öncesi görüşlere yer verildi

Emlak365.com / İşçi konfederasyonları son dakika asgari ücret açıklaması yaptı. İşçiler kendilerine teklif edilen asgari ücret rakamını açıklarken söz konusu rakamlar için kesin çizgilerini bir kere daha ilan ettiler. 

2021 YILINDA ASGARİ ÜCRET 2.700 TL Mİ OLACAK?

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan ve DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ortak basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamada "Üçlü yapıda çalışmalarını sürdüren Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), asgari ücret düzeyinin belirlenmesinde işçilerin ve ailelerinin ihtiyaçlarının dikkate alınması gereğini önemle belirtmektedir. Asgari ücret işçilerin aileleriyle birlikte geçimini sağlayacak ücrettir.

Tüm aile bireylerinin hakkı vardır. Pazarlık konusu edilmemelidir. Asgari Ücret Tespit Komisyonunca görev verilen Türkiye İstatistik Kurumunca bekar bir işçi için hesaplanan yaşama maliyeti kasım ayı itibarıyla net 2 bin 792 liradır. Açıklanan bu tutarda aile unsuru yoktur, dikkate alınmamıştır. Bu ayın gerçekleşecek fiyat artışı ile asgari ücretin geçerli olacağı 2021 yılı muhtemel fiyat artışları da bulunmamaktadır.

Bütün bu unsurları kapsayacak bir asgari ücretin, tüm bir yıl boyunca kesintiler nedeniyle azalma olmadan işçinin eline geçmesi sağlanmalıdır" sözleri ile teklif edilen 2 bin 792 liralık ücretin aile unsuru olmadığından kabul edilemez olduğunu dile getirdi. 

ASGARİ ÜCRET GELİR VERGİSİ VE VERGİ DÜZENLEMESİ YAPILACAK MI?

İşçi konfederasyonları tarafından insan onuruna yarışır bir düzenleme beklediklerini bir kere daha dile getirerek asgari ücretten alınan vergilerin kaldırılmasını ve asgari ücretin kesintisiz olarak işçilerin eline geçmesi gerektiğini dile getirildi. Gözler önümüzdeki hafta yapılacak asgari ücret tespit komisyonu 4. toplantısı ve sonrasında yapılacak olan kesin zam oranı ve 2021 yılı asgari ücret maaşı rakamına çevrildi. Söz konusu rakamın ne kadar olacağı 7 milyon asgari ücretli çalışanı direkt olarak etkileyecek. 

Yorumlar (0)