Türkiye Bankalar Birliği'nden İpotek ve Ekspertiz Ücretlerine İlişkin Son Dakika Açıklaması

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) kredi kullanımlarında vatandaşlardan alınan ekspertiz ve ipotek tesis ücretlerine ilişkin basın açıklamasında bulundu. TBB tarafından yapılan açıklamada sözleşme öncesinde veya sonrasında ki süreçte yapılan bilgilendirmelerle bu ödemelerin alındığı ifade edildi.

Türkiye Bankalar Birliği'nden İpotek ve Ekspertiz Ücretlerine İlişkin Son Dakika Açıklaması

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) yapmış olduğu bilgilendirme açıklamasında kredi kullanımlarında alınan ekspertiz ve ipotek ücretinin detaylarına dair açıklamalarda bulundu. 

Bu konuda yapılan son açıklamaların ardından yapılan açıklamada, ekspertiz ve ipotek tesis ücretlerinin alımlarının sözleşme öncesinde ve sonrasında yaptığı bilgilendirme çerçevesinde, mevzuata uygun şekilde kredi müşterisinden tahsil edildiği ifade edildi. 

TBB'DEN EKSPERTİZ VE İPOTEK TESİS ÜCRETİ AÇIKLAMASI

TBB ekspertiz ücretine dair yapmış olduğu bnilgilendirmesinin başında; halen uygulamada olan mevzuat düzenlemesini hatırlattı. 

"Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’a istinaden, T.C. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından hazırlanan Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usûl ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 10’uncu maddesinin 2’nci fıkrası, “Taşınır ve taşınmazlara ilişkin rehin, ipotek ve ekspertiz işlemlerinde yalnızca üçüncü kişilere ödenen ücretler alınabilir” hükmünü içermektedir."

Bu bilgilendirmenin devamında ise kredi kullandıran bankanın, ekspertiz ve ipotek tesis işlemini başka firmalara yaptırma hakkı olduğu ifade edildi. Bu işlemlerin yapılması için ise bankaların bu firmalara ödemeler yaptığı ifade edildi. Bu açıklamanın ardından ise TBB şu ifadelere yer verdi.

'KREDİ MÜŞTERİSİNDEN TAHSİL ETMEKTEDİR'

"Bahse konu hizmetlere dair faturaların kredi müşterisi adına kesilmesi yasal olarak zorunlu değildir. Banka, ekspertiz yahut ipotek tesisi ücretini, sözleşme öncesinde ve sonrasında yaptığı bilgilendirme çerçevesinde, yukarıda açıklanan mevzuata uygun şekilde kredi müşterisinden tahsil etmektedir."

Kurum bu ücretlere dair sınıflandırma ve finansal niteliklere göre ayrımının da Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun görüşü alınarak yapıldığı ifade edildi. Bu noktada bankaların özel gayrimenkul değerleme şirketlerine ve ipotek tesis hizmeti aldıkları firmalara ödedikleri ücretleri tüketicilerden tahsil etme hakkını haizdir, açıklaması kullanıldı. 

Türkiye Bankalar Birliği Açıklamasının Sonunda;

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Konut Finansmanı Sözleşmeleri Yönetmeliği’nin 18’inci maddesinin 3’üncü fıkrasında “Konut finansmanı sözleşmesine istinaden tüketiciden talep 2 Ekspertiz ve İpotek Ücretlerine İlişkin Kamuoyu Duyurusu - 24 Aralık 2019 edilecek her türlü ücrete ilişkin bilgilerin, sözleşmenin eki olarak kâğıt üzerinde yazılı şekilde tüketiciye verilmesi zorunludur. Bu bilgilerin tüketiciye verildiğinin ispatı konut finansmanı kuruluşuna aittir” hükmü kamuoyula paylaşıldı. 

Ticaret Bakanlığı'nın bu düzenlemesi kapsamında; kredi nedeniyle yaptırılan ekspertiz incelemesi ücreti hakkında müşteri bilgilendirilmekte ve bu ücret kendisinden mevzuata uygun şekilde tahsil edilmektedir, denildi.

Emlak365.com

Yorumlar (6)
mustafa 1 yıl önce
benim anladığım tüketici heyeti vatandaş mağdur parasını iade alabilir dava var diyor, bankalar birliği yok alamaz diyor kurumlar çekişmesi resmen
caglar 1 yıl önce
yani ipotek ve ekspertiz ücretini hakem heyetine başvursakta alamıyoruz burdan bunu anladım ben.
ilyas şahim 1 yıl önce
bankalar birligi öyle der ne diycek devletimiz yasa getirmeli her taraftan olan fakire oluyor
Emekli 1 yıl önce
Demekki mahkemeden çıkan karar emsal teşkil etmiyor.bir ise yaramıyor.
Erkan 1 yıl önce
Devlet devlet gibi bunlara engel olmalı
Levent 1 yıl önce
Adam para satıyor sattığı parayı bana sigortalatıyor,ekpertiz bana ,sigorta bana ,tapu masrafı bana ,kdv bana ,oh be ne güzel dükkan açmışlar birde malımı rehinletiyor gel keyfim gel fakiri tutanın kellesini alırlar bu ülkede yazıklar olsun her şeyi halktan alıyorlar maaşımdan bile vergi alınıyor yazık aldığım maaşı sanki başka ülekede yiyorum yaten bu ülkede harcıyorum ve hatcadığım paradan %18 vergi ödüyorum hel aldığım için fakirin canı çıksın...çıksında sizde kurtulun