Türkiye Bankalar Birliği TBB Açıkladı: Bankadan Dolar Çekmek İsteyenlerden Komisyon / Masraf Kesintisi Yasal Mı?

Bankaların nakit dolar çekimi için tahsil etmeye başlamış oldukları nakit döviz çekimi komisyonu hakkında Türkiye Bankalar Birliği tarafından yeni bir açıklama geldi.

Türkiye Bankalar Birliği TBB Açıkladı: Bankadan Dolar Çekmek İsteyenlerden Komisyon / Masraf Kesintisi Yasal Mı?

Bankaların nakit dolar çekimi için tahsil etmeye başlamış oldukları nakit döviz çekimi komisyonu hakkında Türkiye Bankalar Birliği tarafından yeni bir açıklama geldi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yayımlanan Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliği Uygulama Esasları kapsamında verilen karar nedir, nakit dolar çekmek ücretli mi?

Dolar hesabı olan kişiler bankalarından nakit dolar çekmek için komisyon ödemeye başlamıştı. Vatanda hesabından çekilen ücretler ile büyük bir şok yaşamış ve ücretin iadesi için hemen itiraz ederek şikayet formu oluşturmuştu. TÜRKİYE BANKALAR BİRLİĞİ AÇIKLADI! BANKALAR NAKİT DOLAR ÇEKMEK İSTEYEN KİŞİLERDEN MASRAF ADI ALTINDA KOMİSYON VE PARA KESİNTİSİ YAPABİLİR Mİ?Konu hakkında gelen yoğun şikayetler üzerine Türkiye Bankalar Birliği kısa bir açıklama yaparak "Düzenlemelere göre bankaların nakit döviz çekiminden ücret alması mümkün. Ancak alıp almamak bankaların kendi kararı" diyerek bankanın yasal olarak bu ücreti almaya hakkı olduğunu duyurdu. Uygulamanın yasal zeminini ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yayımlanan Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliği Uygulama Esasları yönetmeliği oluşturuyor. Bu yönetmelikte yer alan "Finansal tüketicinin thesabının bulunduğu şubeden yapacağı Türk Lirası para çekimleri için ücret alınamaz ancak yabancı para (efektif) çekimlerinden ücret tahsil edilebilir. Yurt içi diğer şube, yurt dışı diğer şube ve nakit çekim ofisinden para çekme işlemleri ile rutin işlem saati veya iş günü dışında gerçekleştirilen para çekme işlemlerinden ücret tahsil edilebilir" ifadeleri ile bankalara açık kapı bırakmıştı. Bankalar ise nakit dolar teminin maliyetlerinde yaşanan artışı bahane göstererek vatandaşın nakit dolar talep etmesi halinde nakit döviz çekim komisyonu adı altında para tahsil etmeye başladılar. Bankalar bu işlem için değişmekle beraber en düşük binde 1.5 ve en yüksek binde 5 olmak üzere farklı oranlarda para tahsilatı yapıyor. Çekilecek olan döviz tutarı yükseldikçe bankanın talep etmiş olduğu komisyon ücreti de artıyor. İnternet üzerinden yapılan döviz havale ve EFT işlemlerinde ise para nakit olarak çekilmediği için komisyon yansıtılmıyor. Emlak365.com


Yorumlar (0)