Türkiye Bankalar Birliğinin Yeni Başkanı Seçildi! Alpaslan Çakar Kimdir?

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanlığına kimin seçileceğin edair bankacılık sektöründe ciddi bir beklenti oluşmuştu. Bu beklenti sonuçlandı ve bugün TBB'nin Yönetim Kurulu Başkanı belli oldu.

Türkiye Bankalar Birliğinin Yeni Başkanı Seçildi! Alpaslan Çakar Kimdir?
Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı olan Hüseyin Aydın'ın Ziraat Bankası Genel Müdürü görevinden ayrılmasının ardından TBB'deki görevinden de ayrıldığı bildirilmişti. Bunun üzerine TBB Yönetim Kurulu Başkanlığı'na kimin seçileceğine dair bankacılık sektöründe yüksek bir merak yaşanmıştı. Bugün TBB tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre TBB Yönetim Kurulu Başkanı belli oldu.

TTB BAŞKANI BELLİ OLDU

Hüseyin Aydın'dan boşalan Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı koltuğuna Alpaslan Çakar seçildi. Alpaslan Çakar çok kısa bir süre önce Hüseyin Aydın'dan boşalan Ziraat Bankası Genel Müdürü koltuğuna da oturmuştu. Bir anlamda Hüseyin Aydın'ın Ziraat Bankası'ndaki ve Türkiye Bankalar Birliği'ndeki görevlerini Alpaslan Çakar devralmış oldu.

ALPASLAN ÇAKAR KİMDİR?

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nde lisans eğitimini 1995 yılında tamamlamıştır. 1996 yılında Ziraat Bankası'nda müfettiş yardımcısı olarak bankacılık sektörüne adımını atmıştır. Ziraat Bankası bünyesinde basamakları sırasıyla çıkan Alpaslan Çakar önce müfettişlik ardından ise şube müdürlüğü yapmıştır. Kariyer basamaklarını emin adımlarla çıkan Alpaslan Çakar Ziraat Bankası'nda Bölge Baş Müdürlüğü ile Daire Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. 2010 yılında Bireysel Bankacılık, Operasyonel İşlemler, Ödeme Sistemleri, Dağıtım kanalları ve Yönetimi alanlarında sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmıştır.

Alpaslan Çakar 2018 Haziran'da Ziraat bankası bünyesinde Perakende Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı pozisyonuna getirilmiştir. Hüseyin Aydın'ın Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü görevinden ayrılmasının akabinde Alpaslan Çakar 26 Mart 2021 tarihinde Ziraat Bankası Genel Müdürü olarak görevlendirilmiştir.

Öte yandan Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar, Ziraat Bankası'nın Ziraat Finans Grubu şirketlerinden olan Ziraat Teknoloji, Ziraat Sigorta, Ziraat GYO, Ziraat Bank International AG ile Ziraay Moskova'da yönetim kurulu başkanlığı ve üyelikleri görevlerinde de bulundu.

BAŞKANVEKİLİ ÜSTÜNSALİH OLDU

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar olurken başkanvekilliğine ise Vakıfbank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih getirildi.
Yorumlar (0)