Türkiye Bunu Da Gördü: Torpille Araba Alma Dönemi Başladı! Talep Çılgınlığı ve Stok Sorunu Sona Ermeden Sıfır ve 2. El Araç Fiyatları Düşer Mi?

Türkiye'de pandemi sonrası resmen araç çılgınlığı yaşanıyor! Vatandaş artık fiyatına, yaşına, modeline bakmaksızın bulduğu aracı satın alacak hale gelirken sıfır araç almak isteyen kişiler ise torpil aramaya başladı. Türkiye'de resmen araç çılgınlığı yaşarken hem galericiler hem de sıfır araç bayileri oluşan yoğun talebe yetişmekte zorlanıyor. Sıfır araç stoku sorunu nedeniyle vatandaşa artık 4-5 ay sonrasına gün vermeye başlanırken bu da sektörde torpil oluşmasına neden oldu. İkinci el araç fiyatları için de yükseliş sürüyor. Peki, araç fiyatları düşecek mi, sıfır araç fiyatları ne olur, ikinci el araç fiyatları düşer mi, 2.el araba fiyatları ne zaman düşecek, ne zaman düşer, son gelişmeler neler?

Türkiye Bunu Da Gördü: Torpille Araba Alma Dönemi Başladı! Talep Çılgınlığı ve Stok Sorunu Sona Ermeden Sıfır ve 2. El Araç Fiyatları Düşer Mi?

Korona virüs salgını nedeniyle fiyatı el yakmaya başlayan otomotiv sektöründe tuhaf olaylar yaşanmaya devam ediyor. Tüm Avrupa ülkelerinde düşüş eğilimi gösteren araç piyasası Türkiye'de ise adeta büyük bir patlama yaşadı. 

Süreçte yaşanan sıfır araç stoku sorunu da yükselen fiyatlarının üzerine tuz biber ekti. Araç fiyatları rekor üstüne rekor kırarken hem sıfır hem de ikinci el araç fiyatları artık takip edilemez duruma geldi. 

TÜRKİYE'DE BİR İLK: SIFIR ARAÇ ALMAK İSTEYENLER İSİMLERİNİ TORPİL LİSTESİNE YAZDIRIYOR! 

Sabah Gazetesi yazarı Ufuk Sandık bugünkü yayımlanan köşe yazısı ile çok konuşulacak açıklamalara imza attı. Sandık artık sıfır araç almak isteyen kişilerin aylarca beklemek yerine kendilerini bekleme listesinde ilk sıraya yazacak torpil arayışına girdiklerini  belirterek "Türkiye otomotiv pazarında 2019'un son çeyreğinden beri yaşanan stok sorunu bir türlü çözülemiyor.

Talebi karşılamakta zorlanan otomotiv firmaları iki üç ay sonrasına gün veriyor. Stok sorununun kısa vadede çözülmesi ise pek mümkün görünmüyor. İşte bu durum otomotiv pazarında "torpil" dönemini başlattı. İstedikleri otomobile kavuşmak için aylarca beklemek zorunda kalan tüketiciler çareyi "torpil" yönteminde buldu. Otomotiv sektöründe çalışan bir tanıdık bulup, adını bekleme listesinde ilk sıralara yazdırmaya çalışıyor" diyerek yaşanan durumu dile getirdi. 

ARABA FİRMALARI PANDEMİ ÖNLEMLERİ NEDENİ İLE TAM KAPASİTE ÇALIŞMIYOR, SIFIR ARAÇ STOK SORUNU ÇÖZÜLEMİYOR! 

Araba fabrikalarının pandemi nedeni ile alınan önlemler kapsamında tam kapasite ile çalışamadığını belirten Sandık korona virüs salgını döneminde zorunlu olarak üretime ara verilmesi peşinden de bir türlü tam kapasite ile üretime geçilememesi nedeniyle stok sorunun kronik bir hal aldığını dile getirdi. 

ARAÇ FİYATLARI NE ZAMAN DÜŞER, SIFIR VE İKİNCİ EL ARABA FİYATLARI DÜŞECEK Mİ, UCUZLAYACAK MI?

İlk dönemde herkes Aralık ayı itibari ile fiyatlara indirim yapılacağı beklentisini taşırken ne yazık ki artık 2021 yılının birinci yarısına kadar fiyatlarda bir indirim yapılmayacağı belirtiliyor. 

Vatandaşın artık fiyatına dahi bakmadan araç alması ve sektörde talep patlaması yaşanması fiyatları yukarı yönlü çekerken sektör temsilcileri "talebi olan üründe fiyat düşmez" değerlendirmesi ile araç fiyatlarına yakın bir tarihte indirim beklemediklerini dile getiriyorlar. 

Yine dolar ve Euro kurunda yaşanan yükseliş, yıl başında vergi oranlarında yapılacak olan düzenlemeler de sıfır araç fiyatlarında 2021 yılında yeni zamların geleceği beklentisini oluşturuyor. 

Emlak365.com