Türkiye İle ABD Arasındaki Ermeni Krizi Piyasalara Nasıl Yansıyacak? Doları Bilen Adam Remzi Özdemir'den Dolar Ve Borsa İstanbul Yorumları!

ABD Başkanı Joe Biden'ın 1915 olaylarını “soykırım” şeklinde nitelendirmesinin ardından siyasi tepkiler peşpeşe gelirken bu krizin ekonomiye yansımalarının nasıl olacağı merak edilmeye başlandı. ABD'nin Ermeni soykırımı kararı piyasalara nasıl yansıyacak? Uzman ekonomist Remiz Özdemir açıkladı...

Türkiye İle ABD Arasındaki Ermeni Krizi Piyasalara Nasıl Yansıyacak? Doları Bilen Adam Remzi Özdemir'den Dolar Ve Borsa İstanbul Yorumları!

ABD Başkanı JoeBiden, başkan seçilmeden önce Ermenilere verdiği seçim sözünü tutarak 1915 olaylarını soykırım şeklinde değerlendirdi. Türkiye'den ise Biden'a büyük tepkiler verilmeye başlandı. Siyasi kriz meydana gelirler Türkiye – ABD ilişkileri bir defa daha gerildi. Peki bunun ekonoımiye yansımaları nasıl olacak? Yemiçağ Gazetesi Ekonomi yazarı Remzi Özdemir bu konuda değerlendirmelerde bulunup öngörülerini açıkladı.

PİYASALAR KÖTÜ AÇILACAK

Yaşaş krizin ekonomik yansımalarını değerlendiren Remzi Özdemir, “Bence ABD, 1915 olaylarını Ermeni tezi çerçevesinde değerlendirip soykırım tanımlaması yaparak Türkiye'yi dövmeye kalktı. Peki dövdü mü? Kesinlikle hayır. Pazartesi günü bu gelişmeler nedeniyle piyasalar Türkiye ekonomisi açısından kötü açılabilir. Özellikle Borsa İstanbul'da bunu görebiliriz. Çünkü Borsa İstanbul'da bir süredir Bank of America'nın satışları vardı. Bunlar genel bir olumsuz yansıma halini alabilir.” dedi.

DOLAR KURU YÜKSELİR Mİ?

Dolar kuru açısından yaşanabilecekleri de değerlendiren Remzi Özdemir, “Dolar cephesinde bu krizin öncesinde bir hareketlilik vardı. Parşembe günü 8,08 TL'den 8,40 TL'leri gören bir dolar kuru ile karşı karşıya kalmıştık. ABD ile gerilen ilişkiler dolar kurunda kısa vadeli agresif bir fiyatlamaya neden olmayacaktır. Ancak uzun vadede alınan bu karar Türkiye'nin başını ağrıtacaktır. Çok kötü bir zamanda böyle bir kriz ile karşı karşıya kaldık. Kasa bomboş iken yakalanmamız olumsuz sonuçlar doğuracaktır.” ifadelerini kullandı. 

ASYA PİYASALARINA DİKKAT

Yeni haftanın rakamları için bu geceye dikkat çeken Remzi Özdemir, “Pazartesi günü piyasalar neler olduğunu göreceğiz. Ancak bunun işaretini Pazar gecesi Asya piyasalarında alacağız. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu önemseme de Asya piyasalarındaki veriler bize önemli bilgiler verecektir. Hatta bir haftalık piyasa görünümü karşımıza çıkabilir.” şeklinde konuştu. 

TÜRKİYE'Yİ TALAN EDECEKLER

Türkiye'yi talan etmek istiyorlar diyen Remzi Özdemir, “Türk şirketlerinin değerlerini aşırı derecede düşürdüler. Bence Türk şirketlerini 2000 yılında nasıl talan ettilerse 2021'de de aynısını yapmaya kalkacaklar. Türk şirketlerini yok pahasına satın alacaklar. Yabancılar bankalarımızı, fabrikalarımızı değerinin çok altında satın alacaklar. Çok tehlikeli bir döneme girdik. Çok aklıselim hareket edilmesi gerekiyor.” dedi.

Yorumlar (2)
Fff 2 hafta önce
Neden olmasın 2023 te zaten yok satar köyü
Hakan.kocak 2 hafta önce
Senelerdir hep akil verdiniz baska birseyede yaramadi istedigin kadar kuyrugu dik tut yorumcu ama her zaman sizler yabanciya peskes cektiniz hayatiniz hep tc.milletini dolandirmak ve yabanciya yedirmek burda tmsah gozyasi numaralari yapmayin