Türkiye'de Bireysel Kredi Notu Ortalaması Yükseldi!

Findeks kredi notu sistemi her geçen gün yaygınlaşmaya devam ederken bireysel kredi notu hakkında Kredi Kayıt Bürosu yeni açıklamada bulunarak not ortalamasının yükseldiği duyuruldu.

Türkiye'de Bireysel Kredi Notu Ortalaması Yükseldi!

Findeks kredi notu sistemi her geçen gün yaygınlaşmaya devam ederken bireysel kredi notu hakkında Kredi Kayıt Bürosu yeni açıklamada bulunarak not ortalamasının yükseldiği duyuruldu. Peki, Türkiye'nin kredi notu ortalaması kaç oldu?

Katıldığı özel bir toplantıda açıklama yapan Kredi Kayıt Bürosu (KKB) Genel Müdürü Kasım Akdeniz Türkiye'nin kredi notu ortalamasını açıkladı. Türkiye'de Yaşayan Bireylerin Not Ortalaması 1413 Oldu! Akdeniz yapmış olduğu açıklamada not ortalamasının zayıf olsa da yine de bir nebze yükseliş gösterdiğini belirterek "Son 2 yıllık trende baktığımızda, Ağustos 2017 itibarıyla bireylerin kredi notu ortalaması 1407 idi, bugün itibarıyla 1413, hafif bir yükselme var.Her şeye rağmen kredi notu ortalamasının yükselmiş olması, kullanıcıların bankalara olan borçlarını aksatmak istemediklerini, buna bağlı kredi notlarında herhangi bir bozulmaya izin vermemelerinden kaynaklanıyor. Karekodlu Çek Sistemi, ülkemiz açısından son derece önemli.Türkiye'de çekler, ödeme aracından öte aynı zamanda kredilendirme aracı. Türkiye'de yılda 21 milyonun üzerinde çek keşide ediliyor. Bir çek ortalama 5 defa el değiştiriyor. 21 milyon çekin 5 defa el değiştirmesi demek, ülkemizde 1 yılda 100 milyon ticari işin çekle ödenmesi anlamına geliyor" dedi. Kredi Notu Tablosu! Kredi Çekmek İçin Kredi Notu En Az Kaç Olmalı?Bankadan kredi çekmek isteyen kişilerin ilk olarak kredi notları inceleniyor. Kolay kredi onayı almak isteyen kişilerin iy kredi notu ortalaması olması gerekirken buna göre en düşük kredi notu ortalaması 1.500 olmalıdır. Ancak bankalar az riskli kredi notu ortalaması olan ve kredi borç takibine düşmeyen kişilere de kredi onayı vermektedir. 

Emlak365.com


Yorumlar (0)