Türkiye'de Kripto Paralar İçin Yeni Dönemde Neler Olacak, Yatırımcılar Nasıl Etkilenecek?

Türkiye'de kripto paralara ilişkin önemli bir karar alan Merkez Bankası'nın hamlesi karşısında yatırımcılar şaşkına döndü. Kripto varlıklarla ödemelerin yasaklanmasının ardından yatırımcılar nasıl hareket edecek?

Türkiye'de Kripto Paralar İçin Yeni Dönemde Neler Olacak, Yatırımcılar Nasıl Etkilenecek?
Merkez Bankası'nın kripto paralara ilişkin yaptığı düzenlemelerin yankıları devam ediyor. Yapılan düzenlemelerin hangi işlemleri kapsayacağı, kimlerin etkileneceği, kripto para yatırımcıların ne yapacağı günlerdir tartışılıyor. Ancak şu ana kadar Türkiye'deki kripto para piyasasında bir bilgi karmaşası yaşanıyor. Çoğu kişi yapılan düzenlemelerin kapsamına dair net bir fikir sahibi değil.

KRİPTO PARA PİYASASINDA NELER DEĞİŞİYOR?

Merkez Bankası kararına göre 30 Nisan 2021'den itibaren kripto para piyasalarında şu değişiklikler olacak:

-Kripto para ile ödeme yapmaya veya para transferine ödeme kuruluşları aracılık edemeyecek. Ancak bankalar bu kapsamda olmayacak.
-Kripto para borsalarında bireysel yatırımcılar yatırım yapabilirler. Buna bir yasaklama getirilmedi.
-Kripto para borsalarında işlem yapabilmek için bankalardan para transferi yapmak yasak değil
-Kripto para borsalarında bulunan varlıkların banka hesaplarına gönderilmesi de yasak değil
-Herhangi bir ödeme kuruluşu veya aracısı kullanılarak yabancı kripto para borsalarına para göndermek yasak

Merkez Bankası tarafından yapılan bu düzenleme ile kaynağı belli olmayan paranın Türkiye'ye girmesi ve Türkiye'deki paranın izini kaybettirecek şekilde yabancı kripto para borsalarına transfer edilmesinin önüne geçilecek. Bu durum yerli kripto para borsalarını tek merci haline getirecek. Yabancı kripto para borsalarında bulunan varlıkların Türk kripto para borsalarına aktarılması sonucu elde edilecek.

YATIRIMCILAR NASIL HAREKET ETMELİ

Yaşanan bu gelişmelerin ardından Türkiye'de kripto paralara yönelik yeni düzenlemelerin yapılması ve bu varlıkların vergilendirilmesi gibi yeni düzenlemelerin yapılacağı da konuşulmaya başlandı. Uzmanlar kripto para yatırımcılarına panikle hareket etmemelerini tavsiye ediyorlar. Şu anda yabancı kripto para borsalarına yatırım yapanlar Türkiye'deki yatırımcılar için yaklaşık 11 günlük bir süre var. Bunun için parasını eline almak isteyenler en uygun zamanda satışlarını yapmaları tavsiye ediliyor. Son güne bırakılması da tavsiye edilmiyor. Yaşanacak teknik veya yoğunluktan dolayı aksaklıklar nedeniyle varlıkların Türkiye'ye aktarılmasında sorun çıkabileceği uyarıları yapılıyor.
Yorumlar (0)