Türkiye'de Kripto Paralara Haciz İşlemi Yapılabilir Mi? Mahkemeden Emsal Karar Çıktı!

Finans dünyasının yeni yeni alışmaya çalıştığı kripto paralar için farklı uygulamalar gündeme gelmeye devam ediyor. Türkiye'de kripto paralara haciz uygulanır mı?

Türkiye'de Kripto Paralara Haciz İşlemi Yapılabilir Mi? Mahkemeden Emsal Karar Çıktı!
Dünya finans piyasaları işlem hacmini oldukça arttıran kripto paraları yavaş yavaş kabul etmeye başladı. Merkez Bankaları kripto varlıkların resmen tanımasalar da riskleri konusunda uyarılarda bulunmaya devam ediyorlar. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası da geçtiğimiz hafta kripto paralara yönelik bir adım atmış ve bu varlıkların ödeme yöntemi olarak kullanılmasına kısıtlamalar getirmişti. Tüm bu gelişmeler yaşanırken kripto paralara haciz işlemi uygulanıp uygulanamayacağı sorusu da gündeme geldi.

KRİPTO PARA HACZEDİLEBİLİR Mİ?

İstanbul 14. İcra Dairesi tarafından borçlu bir vatandaşın 60 Bin TL değerindeki kripto parasına haciz uygulanmasına karar verilmişti. Bu karara dair yeni bir gelişme daha yaşandı. İlgili karara itiraz eden Avukat Kerem Bilen bu itirazın sonucunu kamuoyuna açıkladı.

Kerem Bilen tarafından yapılan açıklamaya göre haciz ihbarnamesi sonucunda borçlu olan kişinin kripto hesabına borsa tarafından bloke işlemi uygulandı. Bu işlemi kaldırmak için ise İcra Hukuk Mahkemesi'ne bir itirazda bulunuldu. İcra Hukuk Mahkemesi bu itirazı görüşerek yeni bir karar aldı. Merkez Bankası'nın kripto varlığa ilişkin olarak gayri maddi varlık nitelendirmesinin dışına çıkılarak verilen karara göre kripto paraların emtia veya menkul kıymet kapsamında değerlendirilmesi gerektiği hükmüne varıldı.

HACİZ İŞLEMİ HUKUKA UYGUN BULUNDU

İcra Hukuk Mahkemesi tarafından alınan bu karar ile ilk defa Türk yargısı kripto paralar için bir tanımlama yapmış oldu. Ayrıca kripto paraların haczedilmesi de kanuna ve hukuka uygun bulundu. Şu anda bu karar tek olması nedeniyle emsal olarak değerlendirilmeye başlandı. Kripto para yatırımcılarının kripto varlıkları da haciz konusu olabilecek.

DEVLET TANIMIYOR AMA HACZEDİYOR

Türkiye'de ve dünyada resmen tanınmayan kripto paraların haczedilebilmesi ise yeni bir tartışmayı gündeme getirdi. Resmen tanınmayan ve resmi bir geçerliliği olmayan bir varlığın haciz konusu yapılmasına kripto para yatırımcıları eleştiri getirmeye devam ediyorlar.
Yorumlar (0)