Türkiye'de Peşin Fiyatına 3 Taksitle Uçak Bileti Satışı Dönemi Başladı!

Türkiye'de uçak bileti satışlarında yeni bir dönem başladı. Hepsiburada 3 taksitle uçak bileti satmaya başladığını açıklayınca sektörden sesler yükselmeye başladı. 3 taksitli uçak bileti detayları nelerdir?

Türkiye'de Peşin Fiyatına 3 Taksitle Uçak Bileti Satışı Dönemi Başladı!
Türkiye'nin önde gelen e-ticaret platformu olan Hepsiburada uçak bileti satışına da başladı. Uçak bileti satışı yapmak için Hepsifly platformunu kuran Hepsiburada yurt içi ve yurt dışı uçak bileti satışı yapıyor. Üstelik bu satışlarda müşterilere peşin fiyatına 3 taksit de uygulanıyor. Bu şekilde uçak bileti satışında rekabetin çıtası oldukça yükseldi.

YÖNETMELİK DEĞİŞİKLİĞİ İLE YENİ UÇAK BİLETİ SATIŞ PLATFORMLARI ORTAYA ÇIKTI

TÜRSAB, Hepsiburada'nın haksız rekabete neden olacağını düşünerek uzun zaman şirketin bu alana girmesine imkan tanımamıştı. Ancak 14 Ocak 2021'de Seyahat Acenteleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı. Bu değişiklik ile dijital platformlar için seyahat acenteliğinde tüm engeller kaldırıldı. Seyehat acentesi ürünlerinin satış hizmeti sunulan platformlarda başka bir ürün ve hizmet satışının olmama şartı getirildi. Hepsiburada da ayrı bir platform kurarak uçak bileti satma işine resmen başladı.

Elektronik, market, kozmetik, cep telefonu, mutfak eşyaları gibi ürünler satan platform Hepsiburada uçak bileti satışını ise ayrı bir platform üzerinden yapıyor. Ancak bu uçak bileti satışı yapılan Hepsifly sitesinde Hepsiburada üyelerinin yeni bir üyelik almalarına gerek olmuyor. Aynı sistemden giriş yapılarak uçak bileti satın alınabiliyor.

PEŞİN FİYATINA 3 TAKSİTLE UÇAK BİLETİ

Hepsiburada tarafından yapılan uçak bileti kampanyası ise çok büyük ses getirdi. 200 TL ve üzerinde yapılan bilet alışverişlerine vade farksız peşin fiyatına 3 taksit imkanı veren Hepsiburada tüm sektörün önüne geçti. Şu anda Hepsiburada'nın bu imkanına ulaşabilen kampanyayı yapabilen bir platform bulunmuyor. Hepsiburada yüksek mali gücünü kullanarak sektörde rekabete çok hızlı başlarken sektör içerisinden de itirazlar gelmeye başladı.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya bir açıklama yaparak, “Bilet fiyatlarında farklı uygulama yapılması sürekli gündeme geliyor. Biz seyahat acenteleri arasında haksız rekabete neden olabilecek tüm girişimlere karşıyız. Bankalardaki güçlerini kullanarak maliyetin altında fiyat sunanlar haksız rekabete neden oluyorlar. Kimi acenteler mali güçlerini kullanarak müşteriden servis bedeli almayarak bilet fiyatında düşüşe neden oluyor. Bu da küçük ölçekli seyahat acentelerini zorluyor.” dedi.

Öte yandan Hepsiburada gibi Türkiye'nin önemli online alışveriş platformlarından olan N11 ve Trendyol'un da uçak bileti satışına hazırlık yaptıkları bildirildi.

Emlak365.com
Yorumlar (0)