Türkiye'nin Dev Altın Madeni Hakkında Flaş Gelişme! Yılda 7 Ton Altın Üretimi İçin İmzalar Atıldı!

Bilecik'in Söğüt ilçesinde geçtiğimiz aylarda altın madeni bulunmuştu. GÜBRETAŞ'ın arazisinde bulunan altın madeni için dev bir işbirliğine imza atıldı.

Türkiye'nin Dev Altın Madeni Hakkında Flaş Gelişme! Yılda 7 Ton Altın Üretimi İçin İmzalar Atıldı!
Bilecik'in Söğüt ilçesinde GÜBRETAŞ'a ait arazide 3,5 milyon onsluk altın rezervi tespit edilmesi büyük bir heyecanla karşılanmıştı. Keşfedilen altın madeninin nasıl değerlendirileceği merak edilirken bu konuda ilk resmi adım atıldı.

DEV PROJEDE İMZALAR ATILDI

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri (Tarım Kredi) iştiraklerinden olan ve Türkiye'nin en etkili sektörel kuruluşlarından gösterilen GÜBRETAŞ Maden yatırımları AŞ ile Ziraat Bankası arasında işbirliğine gidildi. Söğüt  Altın Madeni Projesi adı verilen projeye destek Ziraat Bankası'ndan geldi. İlgili alanda tespit edilen altın madeninin çıkarılıp ülke ekonomisine kazandırılması için GÜBRETAŞ ile Ziraat Bankası arasında iş birliği ve kredi sözleşmesine imzalar atıldı.

Yapılan sözleşmenin kapsamı ve detayları da kamuoyuna duyuruldu. Buna göre Söğüt Altın Madeni Projesi'nin hazırlık safhasına dair sözleşme yapıldı. Ziraat Bankası ile GÜBRETAŞ arasında imzalanan sözleşme için bir de tören tertip edildi. Törene Tarım Kredi Genel Müdürü ve GÜBRETAŞ Maden Yatırımları AŞ'nin Yönetim Kurulu Başkanı görevini yürüten Fahrettin Poyraz ile Ziraat Bankası'nın çiçeği burnunda Genel Müdürü Alpaslan Çakar katıldı.

135 MİLYON DOLARLIK KREDİ

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi'nin çeşitli alanlarda işbirliği yaptıklarını söyleyen Fahrettin Poyraz, “Türk tarımının önemli aktörü olan iki kurum bugün bir başka alanda büyük bir iş birliğine imza attı. Bizin alanımız yalnızca tarım değil. Ülkemize katkı sunacak ve bizim yapabileceğimiz hangi proje olursa olsun Ziraat Bankası ve Tarım Kredi uyum içerisinde çalışacaktır. Bugün Söğüt Altın Madeni Projesi'nin finansmanı için toplandık. Bu yıl kullanılmak üzere 135 milyon dolarlık bir kredi tahsisi gerçekleşmişti.” dedi.

YILDA 6-7 TON ALTIN ÜRETİLECEK

Türkiye'nin en büyük getirili projelerinden birisi olması beklenen Söğüt Altın madeni Projesi hakkında bilgi veren Fahrettin Poyraz, “Biz bu altın madenine 450 milyon dolarlık bir yatırım maliyeti hesapladık. İki ayrı cevher sahası var. Hızlı bir şekilde üretime başlamak istiyoruz. Yılda 6-7 ton civarın altın üretimi yapmayı hedefliyoruz. Bu da Türkiye'de yıllık üretim miktarının yüzde 15'ine denk gelmektedir” ifadelerini kullandı.

Törende Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan çakar da bir açıklama yaparak, “Ziraat Bankası olarak üretime, yatırıma, istihdama ve ihracata katkı verecek her projede yer almak istiyoruz. Türkiye'de altın ithalatı zaman zaman yükseliyor. Bu durum da cari açığa olumsuz yansıyor. Ülke içinde altın üretimini arttırmak büyük bir ekonomik girdi anlamına geliyor. Biz bu projenin tamamında yer alacağız.” dedi.
Yorumlar (0)