Türkiye'nin Ekonomi Duayeni Mahfi Eğilmez Karamsar Tabloyu Çizdi: Durum Stagflasyondan Daha Ciddi!

Ekonomist Mahfi Eğilmez, Türkiye'de ekonomi yönetiminde yapılan değişikliğin ardından dolar kurundaki sert yükselişi yorumladı. “Bence durum stagflasyondan daha ciddi” diyen Mahfi Eğilmez kaleme aldığı yazısında yaşanabilecek gelişmeleri değerlendirdi.

Türkiye'nin Ekonomi Duayeni Mahfi Eğilmez Karamsar Tabloyu Çizdi: Durum Stagflasyondan Daha Ciddi!
Türkiye'de ekonomi uzmanları arasında üst sıralarda yer alan Mahfi Eğilmez son ekonomik gelişmeleri değerlendirdi. Doların ani bir şekilde tırmanışına dikkat çeken Mahfi Eğilmez ekonominin çok kritik bir eşikte bulunduğuna dikkat çekti.

Türkiye ekonomisinin yönetimine vurgu yapan Mahfi Eğilmez, “Bir ülkede irrasyonel kararlar süreklilik kazanırsa irrasyonellikte istikrar elde edilmiş olur. İnsanlar da kendilerini bu yeni düzene adapte ederler. Buna da irrasyonelliği rosyonalize etmek denilir. Türkiye'de ekonomik durum, stagflasyondan daha ciddi boyuttadır.” dedi.Gereken adımlar atılmazsa kurun ve faizlerin yükselmesinin önlenemeyeceğini söyleyen Mahfi Eğilmez, “Rasyonel adımlar atılarak riskler düşürülmelidir. Bu yapılmazsa ne kurların yükselmesi ne de faizlerin yükselmesi önlenebilir. Rasyonel yaklaşım ortadan kalkarsa insan kendi çözümlerini üretmeye çalışırlar. Bu da beraberinde hükümete kendi çıkarları yönünde karar alması şeklinde bir baskıya dönüşür. İnsanların kendi çözümlerini üretmeleri ve hükümeti de yanlarına çekmeleri ile sorunların bütün toplum için uzlaşma halinde çözülmesi sağlanamaz.” ifadelerini kullandı.

KURLARI VE FAİZLERİ EŞ ZAMANLI OLARAK DÜŞÜRMEK KOLAY DEĞİL

Kurları ve faizleri eş zamanlı olarak düşürmenin kolay bir iş olmadığını söyleyen Mahfi Eğilmez, “Kurları ve faizleri eş zamanlı olarak düşürmek imkansız değildir ama hiç de kolay değildir. Bu iki hedef genel olarak birbirleriyle çelişirler. Bunu başarabilmenin de tek yolu vardır. Her iki sorunun temelindeki ortak kördüğümü çözerek riskleri düşürmek gerekir. Riskler düştüğü an toplumun geleceğe dair beklentileri olumlu bir hüviyete kavuşur be çok sayıda gösterge normal şeklinde dönüşür. Türkiye bunu 2001 krizi sonrasında uyguladığı IMF programı ile başarmıştır.” şeklinde konuştu.

Akıl dışılık tuzağına düşülmemesi gerektiğini söyleyen Mahfi Eğilmez, “İrrasyonel yaklaşımlar süreklilik niteliği kazandığında istikrarı bozacak akıl dışı davranışlar insanlara sürpriz olarak gelmez. İrrasyonel adımlar normal olarak kabul edilmeye başlar. İnsanlar da kendilerini bu yeni durumu adapte ederler. Bu durumda da toplum akıl dışılık tuzağına düşmüş olur. Bu aşamada rasyonel adımlar sürpriz olarak görülmeye başlar.” açıklamasını yaptı.

Türkiye'nin genel görünümünün tehlikeli bir noktaya işaret ettiğini söyleyen Mahfi Eğilmez, “Türkiye'de istikrarsızlıkta istikrar bulan, irrasyonelliği rasyonelleştiren bir yapı karşımıza çıkmaya başladı. Bu durum yastık altı altın ve döviz varlığı gibi ülkeyi krizlerde daha hareket edilebilir bir duruma getiriyor gibi görünse de aslında ülkenin ilerlemesinin önündeki en büyük engel oluyor.” dedi.

STAGFLASYON NEDİR?

Mahfi Eğilmez'in stagflasyon açıklamasının ardından çok sayıda insan stagflasyonun ne olduğunu araştırmaya başladı. Bir ekonomi terimi olan stagflasyon enflasyon ile resesyonun aynı anda görülmesidir. Böyle bir durumda işsizlik artarken fiyat artışları da hızlanır. Bu kelime 1970 yılında İngilizcede durgun anlamına gelen stagnat ile enflasyon anlamına gelen inflation kelimelerinin birleşmesinden türetilmiştir.

Emlak365.com
Yorumlar (0)