Türkiye'nin Kripto Paraları Vergilendirme Ayrıntıları Belli Olmaya Başladı

2020 yılına başlayan ekonomik krizin de etkisi ile birçok yatırımcının yönelmeye başladığı kripto para kullanımı Türkiye’de de sürekli olarak artmaya devam ediyor.

Türkiye'nin Kripto Paraları Vergilendirme Ayrıntıları Belli Olmaya Başladı
2020 yılına başlayan ekonomik krizin de etkisi ile birçok yatırımcının yönelmeye başladığı kripto para kullanımı Türkiye’de de sürekli olarak artmaya devam ediyor. Yapılan son araştırmalar ile Avrupa’da en çok kripto para kullanılan ülke olan Türkiye’de devlet kripto paralar ile ilgili vergi düzenlemesine gitmeyi planlıyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı dün gerçekleştirdiği açıklama ile kripto paralarla ilgili tüm hükümetlerde bulunan kaygıları taşıdıklarını ve kripto para piyasasında yaşanan gelişmelerin yakından takip edildiğini açıklamıştı. Bakanlıktan gelen açıklamanın ardından Türkiye’de kripto paralar ile ilgili regülasyonların yapılmaya başlaması söz konusu oldu. İlk olarak kripto paraları regüle edecek hükümetin ardından bazı kripto para kullanıcılarından vergi almaya başlaması bekleniyor.

Kripto Para Şirketlerine Bazı Şartlar Getirilecek

Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi şuan için Türkiye’de de kripto paralarla ilgili kapsamlı bir mevzuat yok. Kripto paralardan vergi almayı planlayan hükümetin ise ilk olarak emtia ya da para gibi tanımlamalarına kripto parayı eklemesi ve kripto paralarla ilgili bir regülasyon hazırlaması bekleniyor. Bu kapsamda kripto para şirketlerine de bir takım şartlar getirilecek. Türkiye hizmet veren kripto para şirketlerine ilk olarak asgari sermaye ve lisans şartının getirilmesi bekleniyor. Bununla beraber şuan için 60’dan fazla olan bu şirketlerin çalışanlarında teknik yeterlilik ve SPK lisansı gibi şartların da aranacağı belli oldu.

Kısa Vadeli Yatırımcılardan Stopaj Vergisi Alınması Planlanıyor

Kripto para piyasasına yönelik yapılan bu yeni hamle, yatırımcılara ise vergi olarak dönüş yapacak. Regülasyonların ardından şirketlere belli şartların getirilmesi ile beraber bazı kripto para kullanıcılarından da vergi alınacak. Planlamaya göre uzun vadeli yatırımcılardan vergi alınmayacak. Bununla beraber kısa vadeli alım satım işlemleri ile kazanç sağlayan yatırımcılardan ise stopaj vergisinin alınması bekleniyor. Bu yatırımcıların vergi oranının ise %10 olması planlanıyor.
Yorumlar (0)