Türkiye’nin Risk Primi (CDS) Yeniden Kritik Seviyelerin Üstüne Çıkış Yaptı!

turkiyenin-risk-primi-cds-yeniden-kritik-seviyelerin-ustune-cikis-yapti
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi Perşembe günü anlık şekilde 10 baz puandan fazla yükseliş yaparak %1,60 seviyesini gördükten sonra, Cuma günü ise %1,49 seviyesinde seyretti. ABD tahvili faizleri %1,34 seviyesinden haftaya başlayıp, daha sonra 15 baz puan yükseliş kaydetti.

Türkiye’nin Risk Primi (CDS) Tarafında Neler Oldu?

ABD Hazine tahvili faizinin yükselmesine bağlı olarak dolar/TL’de haftalık kayıplar da %6’yı geçti. Türk Lirası dolara karşı en son 2018 senesinin Ağustos ayında haftalık süre içinde bu kadar fazla değer kaybetmişti. CDS, salgının başladığı 2020 Mart ayından sonra ilk kez 3 Şubat tarihinde 300 baz puan seviyesinin altını görmüştü.

Kredi risk primi, bir kredinin geri ödenmeme riskinin tespit edilebilmesini ve bu riske karşılık kredinin sigortalanmasını sağlayan bir değerleme enstrümanıdır. Sigorta firmaları borçların karşılanamaması halinde alacaklının alacaklarını sigorta altına alan bir sözleşme satışı yapar. Bu sözleşmelerin fiyatı ise ülkenin CDS primidir. CDS primindeki artış bu açıdan Türkiye için bir risk teşkil ediyor.

Analistler Ne Türkiye Ekonomisi Hakkında Diyor?

Analistler Merkez Bankası tarafından geçen hafta uygulanan bazı kararların dolar kurunu kontrol altına tutmakta etkili olmadığını belirttiler. Bunun yanında Merkez Bankasının faiz artırımına gidemediğini ve bunun yerine karşılık artırımı ile kuru kontrole çalıştığını belirttiler.

Bu açıdan yüksek etki sağlayamayan sıka para politikası, Türkiye ve dünya gündemine yansıyan Berat Albayrak hakkındaki haberler ve ABD hazine tahvil faizi yükselmesi ardından CDS priminde yeniden yükseliş başladı.

Türkiye ekonomisi için risk teşkil eden bu durum ardından analistler sıkı para politikasının şuan terk edilemeyeceğini hatta daha fazla sıkılaştırmaya gidilmek için belirli kararların önümüzdeki dönemde alınacağını belirtiyorlar. CDS priminde yaşanan gelişme yanında enflasyon rakamları da riskleri tetikliyor. Analistler piyasaların ise bu durumlardan etkileneceğini belirttiler.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir