Türkler Ekonomik Krize Meydan Okudu! Tüm Dünyada Çakılan Otomobil Satış Rakamları Türkiye'de Rekor Kırdı

Korana virüs salgını nedeni ile yaşanan ekonomik dalgalanma en çok otomotiv ve gayrimenkul sektörünü etkilerken tüm dünyada araç satış rakamları durma noktasına gelerek dibe vururken Türkiye'de kırılan satış rekoru dikkat çekti. Detaylar haberimizde...

Türkler Ekonomik Krize Meydan Okudu! Tüm Dünyada Çakılan Otomobil Satış Rakamları Türkiye'de Rekor Kırdı

Korana virüs salgını döneminde ekonomide yaşanan dalgalanma en çok otomobil ve konut satış rakamlarını olumsuz etkiledi. 

Tüm dünyada etkisini arttıran pandemi boyunca ülkelerde ekonomik daralma yaşanırken Türkiye otomobil satış rakamları ile diğer ülkelerden ayrıştı. 

KAMU BANKALARI UCUZ KREDİ VERDİ, 0.49 TAŞIT KREDİSİ KAMPANYASI REKOR SATIŞ RAKAMI GETİRDİ! 

Covid 19 salgını boyunca tüm dünyada araç satış rakamları büyük bir hızla düşerken Türkiye'de ise yükseldi. 

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından açıklanan verilere göre ilk 6 aylık dönemde korana virüs salgınının da etkisi ile otomotiv pazarı daraldı. 

Açıklanan rakamlara göre Avrupa ülkelerinde otomotiv satış rakamlarında büyük düşüş yaşandığı gözlemlendi. Sektördeki en büyük daralma ise yüzde 50 oranı ile İspanya'da yaşandı. Dünyanı en güçlü ekonomileri arasında gösterilen İspanya'da araç satış rakamları yarı yarıya azaldı. Bu ülkeyi satış oranlarında yüzde 48,2 azalış yaşayan Portekiz izledi. 

Listede söz konusu dönemde otomobil satış rakamı yükselen tek ülke ise Türkiye oldu. Kamu bankaları tarafından başlatılan ucuz kredi kampanyası ile fırsatı değerlendirmek isteyen vatandaşların alıma yönelmesi ile beraber Türkiye'de ilk 6 aylık dönemde otomotiv pazarı yüzde 30,4 oranında büyüdü. 

Türkiye söz konusu dönemde Avrupa'da satışlarını arttıran tek ülke olurken Avrupa otomotiv pazarı ise bu senenin ilk 6 aylık döneminde geçen senenin aynı dönemine oranla yüzde 38,9 erime gösterdi. 

Emlak365.com

Yorumlar (0)