Türkler Zam Dinlemedi, Avrupada Çakılan Araç Satış Rakamları Türkiye'de Arttı! Talep Azalmadan Sıfır ve İkinci El Araç Fiyatları Düşer Mi?

Koronavirüs salgını nedeni ile Avrupa'da dibe vuran otomobil satış rakamları Türkiye'de ise rekor üstüne rekor kırmaya devam ediyor.

Türkler Zam Dinlemedi, Avrupada Çakılan Araç Satış Rakamları Türkiye'de Arttı! Talep Azalmadan Sıfır ve İkinci El Araç Fiyatları Düşer Mi?

Koronavirüs salgını nedeni ile Avrupa'da dibe vuran otomobil satış rakamları Türkiye'de ise rekor üstüne rekor kırmaya devam ediyor. Yükselen araç fiyatları otomobile olan talebi durduramazken araç piyasası da bu nedenle fiyatlarda yükseliş eğilimli devam ediyor. 2020 yılının Ocak - Kasım aylarını kapsayan ilk 11 aylık döneminde geçen seneye oranla yüzde 72 oranında büyüdü.

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) beklenen Kasım 2020 Otomobil ve Hafif Ticari Otomobil ve Araç Pazarı Değerlendirme Raporu verilerini açıkladı. Açıklanan rakamlara göre Avrupa'da koranavirüs salgını nedeni ile dibe vuran araç satış rakamları Türkiye'de ise yükselişini sürdürdü. OTOMOBİL SATIŞ RAKAMLARI AÇIKLANDI, ARAÇ PİYASASI YÜKSELİŞİNİ SÜRDÜRDÜ! Merakla beklenen Kasım 2020 Otomobil ve Hafif Ticari Otomobil ve Araç Pazarı Değerlendirme Raporu yayımlandı. Yayımlanan rapor kapsamında Türkiye'de araç satış rakamları Kasım ayında da yükselişini sürdürdü. 2020 yılının ilk 11 aylık dönemini kapsayan Ocak ve Kasım ayları dönemi arasında 2019 yılının aynı dönemine oranla yüzde 72 oranında büyüme göstererek 668 bin 495 adet olarak gerçekleşti. Hafif ve ticari araç satış rakamı 668 bin barajını aşarken otomobil satış rakamları ise aynı dönemde yüzde 67,3 artarak 529 bin 388 adet olurken, hafif ticari araç pazarı da yüzde 92,8 artarak 139 bin 107 adede ulaştı. Hem hafif ticari araç hem de binek araç satış rakamları yükseliş gösterdi. Avrupa ülkelerinde yaşanan büyük düşüşe rağmen Türkiye'de araç satış rakamlarının bu kadar yükselmesinin ana nedeni olarak artık arabaların yatırım aracı olarak görülmesinin payı büyük oldu. En çok satılan araba tipi ise otomatik şanzımanlı araçlar olurken Türkiye genelinde 568 adet elektrikli araç satışı yapıldı. Araçlara olan yoğun talebin kırılmadan araç fiyatlarına özellikle de ikinci el araç piyasası için gelmeyeceği belirtilirken araç satış rakamlarının bu ivme ile devam etmesi halinde yakın tarihte sert bir fiyat indirimi hareketi beklenmediği belirtiliyor. Emlak365.com


Yorumlar (0)