banner136

Ücretsiz Maske Dağıtımları Devam Ediyor! Şimdiye Kadar Vatandaşa 40 Milyon Maske Dağıtımı Gerçekleştirildi

Salgın döneminde eczaneler yardımıyla devlet tarafından ücretsiz şekilde dağıtılan maskelerle ilgili tartışmalar devam ederken şimdiye kadar toplam 40 milyon maskenin dağıtımının gerçekleştiği öğrenildi. Eczanelere gönderilen 55 milyon maskenin büyük bir kısmı dağıtıldı. Bu süreçte günlük ülkede üretilen maske sayısının 12 milyon olması ise dikkatlerden kaçmadı.

Ücretsiz Maske Dağıtımları Devam Ediyor! Şimdiye Kadar Vatandaşa 40 Milyon Maske Dağıtımı Gerçekleştirildi

Koronavirüs salgını ile mücadele devam ederken, önlemlerin sıkı tutulması için kamuya açık alanlarda maske takılması zorunlu hale getirildi. Bu süreçte devlet fahiş fiyat uygulamasının en çok görüldüğü maskeleri ücretsiz dağıtacağını açıkladı. Eczaneler aracılığı ile yapılacak maske dağıtımları 10 günde bir 5 adet olmak üzere sınırlandırıldı. Ücretsiz maskelerden 20 yaş altı ve 65 yaş üzeri sokağa çıkma yasağı bulunan vatandaşlar faydalanamayacak.  

Ücretsiz maske dağıtımı pek çok ilde bir karmaşa haline geldi. Başvurunun üzerinden haftalar geçmesine rağmen pek çok vatandaş hala maske kodu gelmediği ve maske alamadığı için şikayetçi olduklarını dile getirdiler.

Türkiye Eczacılar Birliği tarafından süreç hakkında bilgi verildi. Son dönemlerde ücretsiz maske dağıtımı konusunda yaşanan sorunların son bulduğunu ve hızlı bir gönderim ile pek çok vatandaşa ulaşıldığı belirtildi. TEB Başkanı Erdoğan Çolak konu hakkında değerlendirmelerde bulundu: ‘Türkiye’de eczanelere toplam 55 milyon maske gönderimi yapıldı. Eczaneler tarafından yapılan dağıtımlarda şimdiye kadar 40 milyon maskenin dağıtıldığını öğrendi. 8 milyon kişi ücretsiz maskelerini almış oldu’

Günlük Maske Üretimi 12 Milyon Olarak Belirlendi

Sürece destek olmak için pek çok firma, fabrika, okul ve iş insanları maske üretimi gerçekleştirmeye başladı. Maske dağıtım sisteminde yapılan değişiklik sonrasında yığılmanın engellenmesi için sosyal güvenceli olarak çalışanların ücretsiz maskeleri çalıştıkları kurumlardan temin etmelerine karar verilmişti. Türkiye’de maske sıkıntısının olmadığına dikkat çeken Çolak, günlük olarak üretimi yapılan maske sayısının 12 milyon olduğu belirtildi.

Yorumlar (3)
Maskesiz 10 ay önce
5 defa müracaat ettim bir kere bile ne SMS kodu ne cevap ne maske geldi.2. ve 3. Kez alanlar var.yoksa maskeler bedava degilmi
Hasan 10 ay önce
Hem e devlet ten sipariş verdim hemde eczaneden istedim bi türlü alamadım
Koksalyayla 9 ay önce
Masekemgelmedk