Uluslararası Finans Enstitüsü Açıkladı: Dolar Kurunun Bugünkü Gerçek Değeri Kaç TL?

Dolar kurunun bugünkü gerçek değeri konusunda Uluslararası Finans Enstitüsü merak edilen rakamı açıkladı. Uluslararası Finans Enstitüsü Başkanı Robin Brooks merak edilen rakamı duyururken yabancı yatırımcıların Türkiye'den çıkışına dikkat çekti. Peki, dolar kuru yıl sonunda ne olur, dolar kurunun bugünkü gerçek değeri kaç TL?

Uluslararası Finans Enstitüsü Açıkladı: Dolar Kurunun Bugünkü Gerçek Değeri Kaç TL?

Uluslarası piyasalarda yaşanan dalgalanmalar tüm hızı ile devam ederken tüm dünyayı etkisi altına alan yüksek enflasyon ne yazık ki Türk Lirası'nın da arasında bulunduğu gelişmekte olan ülkelerin para birimlerini olumsuz etkiledi. 

Amerikan Merkez Bankası FED tarafından yapılan açıklamalar dolar kurunun tansiyonunu düşürmeye yetmezken altın fiyatları ve dolar kuru yukarı yönlü hareket etmeye başladı. Uluslararası Finans Enstitüsü Başkanı Robin Brooks Türk Lirası konusunda önemli analizler yaparken ne yazık ki dolar kurunun gerçek değerini son derece yüksek olarak açıkladı. 

DOLAR KURUNUN GERÇEK DEĞERİ 9.50 TL!

Uluslararası Finans Enstitüsü Başkanı Robin Brooks tarafından yapılan değerlendirmede Türk Lirasının bugünkü gerçek değerini 9,50 lira seviyesine taşıdıklarını belirterek geçmişte TL için bu tip değişikliklerin cari hesaplardan kaynaklandığını ancak günümüzde ise yapılan bu tahminin nedeninin akışlar olduğunu dile getirdi. 

Durumu gösteren finansal grafiklerde yayımlayan Uluslararası Finans Enstitüsü Başkanı Robin Brooks yabancı yatırımcıların 2020 yılının büyük bir bölümünde Türkiye'den çıkış yaptıklarını belirterek yaşanan bu hızlı çıkışın varlıkları geri çektiğini, bunun da Türk Lirası için değer kaybı etkisi yarattığını dile getirdi. 

Brooks tarafından buna benzer bir açıklama geride bıraktığımız günlerde de gelmiş, yabancı yatırımcıların Türkiye'den hızlı çıkışına dikkat çekilmişti. Özellikle de Naci Ağbal'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından görevden alınmasının ardından 7.20 lira seviyesine kadar çekilen dolar kuru ne yazık ki büyük bir hızla yükselişe geçmiş, yabancı yatırımcıların hızlı çıkışı borsada büyük ve sert bir düşüşe neden olmuştu. 

MERKEZ BANKASI 2021 YIL SONU DOLAR KURU TAHMİNİ! 1 OCAK 2022 TARİHİNDE 1 DOLAR KAÇ TL OLUR?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından açıklanan yıl sonu dolar kuru tahmini beklentisi rakamı 8,71 Lira seviyesine yükselirken 12 ay sonrası dolar kuru tahmini beklentisi rakamı ise 8.95 TL olarak ilan edilmişti. Merkez Bankası tarafından politika faiz oranı rakamınının yüzde 19 seviyesinde sabit tutulması da dolar kurunun ateşini söndürememiş, metinden faiz indirimi anlamına gelen bölümlerin çıkarılması sonrası dolar kurunda yükseliş yaşanmıştı.

Yorumlar (0)