Uluslararası Finans Enstitüsü Dolar Kuru Tahminini Çok Sert Yükseltti!

Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) tarafından Türkiye ekonomisine ilişkin yeni bir değerlendirme raporu yayınlandı. Bu rapora göre dolar kuru tahminleri cari açıktaki artış gerekçe gösterilerek sert şekilde yükseldi. 

Uluslararası Finans Enstitüsü Dolar Kuru Tahminini Çok Sert Yükseltti!

Türkiye ekonomisine dair yabancı ekonomistler ve finans kuruluşlarından değerlendirmeler gelmeye devam ediyor. Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) tarafından Türkiye ekonomisine ilişkin yeni bir rapor yayınlandı. Bu rapora göre dolar kuru tahmininde sert bir yükseliş meydana geldi. Dolar kuru tahmini yayınlanan raporda 7,50 TL'den 9,50 TL'ye çıkarıldı. 

DOLAR KURU İÇİN 9,50 TL TAHMİNİ!

Uluslararası Finans Enstitüsü Baş Ekonomisti Robin Brooks bir açıklamada bulunarak Türkiye'deki cari açığın artışındaki hareketlere dikkat çekti. Robin Brooks değerlendirmesinde, “Türkiye ekonomisini çok yakından takip etmeye devam ediyoruz. Türkiye'nin cari açığında çok önemli oranda bir artış meydana geldi. Bu nedenle biz de Uluslararası Finans Enstitüsü olarak dolar kuru tahminlerimizi yukarıya çekmek durumunda kaldık. Bu nedenle 7,50 TL olan dolar kuru tahminimizi 9,50 TL seviyesine yükselttik. Türkiye ekonomisinin cari açık ile mücadele edecek pozisyon genişliğine sahip oldupğunu düşünmüyoruz. Ayrıca para politakasında gevşeme adımlarına dair işaretler gelmeye devam ediyor. Bu durum dolar kurunu yükseletecektir.” dedi.

Türkiye ekonomisinde sürekli bir yeni yapılanmanın piyasaları artık tatmin etmediğini söyleyen Robin Brooks, “Ekonomi yönetiminin yıl içerisinde birkaç defa yapılandırılması piyasalarca olumlu karşılanmıyor. Türkiye'de bu yönde bir güvensizlik oluştu. Yeni ekonomi yönetiminin hedeflediği politikaları yapabilecek süreleri olacak mı? Bence buna Merkez Bankası Başkanı bile cevap veremez. Kendisinden önceki başkanların görevden ayrılışları hep sürpriz şekilde olmuştu.” ifadelerini kullandı. 

TÜRK LİRASI NASIL GÜÇLENİR?

Türk lirasının güç kaybı yaşamasının engellenmesine dair de düşüncelerini ifade eden Robin Brooks, “Öncelikle enflasyonla ve cari açıkla mücadele edilmeli. Türk lirası buradan alacağı destekle güçlü bir konuma ulaşabilir. Ancak para politikalarında gevşeme yoluna gidilmesinin olumsuz bir etkisi olacaktır. Bunun yapılabilmesi için ekonominin cari açık gibi bir sorunu olmamalı. Yani bir başka ifadeyle para politikasında gevşemeye gidilirken tek mesele para politikasındaki gevşeklik veya sıkılık olmalı. Aksi durumda tahribat da yüksek olur.” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)